33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

SPOTKANIE MODLITEWNO – FORMACYJNE
Limanowa 11. X 2008r.

11 października odbyło się w Limanowej rejonowe spotkanie modlitewno – formacyjne Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej dla dekanatów: Nowy Sącz-centrum, Nowy Sącz-wschód, Nowy Sącz-zachód, Stary Sącz, Krynica, Piwniczna, Limanowa, Łącko, Ujanowice, Tymbark, Krościenko, Grybów, Bobowa, Łużna, Ropa.
W piękne jesienne popołudnie zgromadzili się w u stóp limanowskiej Piety członkowie parafialnych oddziałów Akcji, by wraz ze swoimi duszpasterzami uwielbiać Boga, karmić się Jego Słowem, wzmacniać ducha i umysł, dziękować i prosić o talenty potrzebne w ich dalszej pracy – Bogu na chwałę, ludziom na pożytek.
Spotkanie rozpoczęła Msza Św. w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odprawiona przez diecezjalnego asystenta kościelnego AK ks. dr Ireneusza Stolarczyka w koncelebrze z proboszczem Bazyliki ks. Prałatem Józef Porębą i księżmi sprawującymi opiekę nad parafialnymi oddziałami stowarzyszenia.
W homilii ks. Asystent nawiązując do czasu, w jakim się spotykamy, mówił o potędze modlitwy różańcowej, przywołując osobiste, poruszające świadectwo swoich dziadków. Przypomniał też osobę Ojca Św. Jana Pawła II, którego w październiku szczególnie wspominamy z racji pamiętnego roku 1979r., kiedy na Placu św. Piotra padły historyczne, a dla Polaków nie do przecenienia słowa: „Habemus Papam”.
Po Mszy Św. zgromadzeni udali się na posiłek przygotowany przez członków limanowskiego Oddziału AK działającego przy Bazylice. Mimo pewnego zaskoczenia ogromną liczbą przybyłych, Gospodarze poradzili sobie znakomicie, tak że wszyscy wyszli syci (a pewnie i kosze ułomków pozostały...), by móc dalej karmić się przepowiadanym Słowem. W czasie następnej, formacyjnej części spotkania ks. dr I. Stolarczyk podjął refleksje na temat motywacji pracy w Akcji Katolickiej. Dlaczego należę do AK? Bo sam spotkałem Jezusa. Lektura, modlitwa, adoracja Najśw. Sakramentu – te formy osobistego spotkania z Bogiem sprawiają, że kontemplacja zamienia się w działanie. Służy temu również wspólnotowe „dzielenie się Chrystusem”: rekolekcje, pielgrzymki, cykliczne zebrania formacyjne, spotkania w miejscach szczególnych – sanktuariach, klasztorach, czy w plenerze - Bożym świecie.
Przychodzimy do Chrystusa, bo wiemy, jak trudne jest życie bez Boga. Chcemy budować na skale i innym w tym dopomóc. Przywrócić Boga tym, którzy Go zapomnieli...Działamy w AK także dlatego, że bliźni są w potrzebie i być może nasza doraźna, wymierna pomoc sprawi, że znajdą się bliżej Boga.
Po budzącym wiele osobistych refleksji i stanowiącym temat do głębszych przemyśleń wykładzie Ks. Profesora znalazł się czas na dyskusję. Przypomniano, ze kończący się rok liturgiczny przebiega pod hasłem „Bądźmy uczniami Chrystusa”, co oznacza dla nas nieustanne wezwanie do doskonalenia wewnętrznego, a także tego uzewnętrznianego poprzez nasze działania w stowarzyszeniu. Trwa rok św. Pawła. Przypominając sobie pochodzenie i status społeczny św. Pawła warto uczyć się od Niego faryzejskiej gorliwości, greckiej mądrości i rzymskiej godności, rozumianej jako poczucie godności bycia chrześcijaninem.
To także do nas, członków Akcji Katolickiej mówił Ojciec Św. Jan Paweł II: “ Głos chrześcijan nie może zamilknąć, ponieważ Chrystus powierzył nam słowo zbawienia, którego pragnie każde ludzkie serce. Ewangelia ofiaruje nam bezcenną perłę, której wszyscy szukają.”
Spotkanie zakończyły słowa podziękowania dla Ks. Prałata Józefa Poręby, proboszcza limanowskiej Bazyliki za zaproszenie i goszczenie członków Akcji Katolickiej, dla Asystenta DIAK ks. dr hab. Ireneusza Stolarczyka za odprawienie Mszy św. w intencji Akcji, homilię, wygłoszony referat i ...bycie z nami i dla nas, dla Księży Opiekunów za koncelebrę i towarzyszenie członkom stowarzyszenia oraz dla członków POAK Limanowa za staropolską gościnność. Bóg zapłać!

Bożena Kwitowska
wiceprezes DIAK