33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar
 

KONFERENCJA DIAK – Gródek n/Dunajcem, 5 .VI 2008 r.

„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”
Akcja Katolicka wobec kryzysu podstawowych wartości we współczesnym świecie.

Od 2007 roku członkowie AK Diecezji Tarnowskiej spotykają się w ośrodku rekolekcyjnym w Gródku nad Dunajcem na konferencji poświęconej tematom społecznym. W ubiegłym roku czerwcowe sympozjum dotyczące edukacji nosiło tytuł „Szkoła, jakiej chcemy dla naszych dzieci” i spotkało się z wielkim zainteresowaniem nie tylko członków i sympatyków AK, ale również przedstawicieli MEN, władz samorządowych, oświatowych oraz mediów. Mottem tegorocznego spotkania zorganizowanego przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w „Arce” były słowa Chrystusa: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Akcja Katolicka podjęła ten temat uważając, że nie może zabraknąć głosu środowisk i stowarzyszeń kościelnych w dyskusji, jaka toczy się w Polsce odnośnie kształtu życia publicznego. 

„Bądźmy uczniami Chrystusa” – odczytywanie charyzmatu członka Akcji Katolickiej w kontekście słów Jezusa: „Ja jestem Prawdą, Drogą i Życiem”.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. z homilią Asystenta kościelnego DIAK ks. dr Ireneusza Stolarczyka. Nasz Opiekun odniósł się w niej zarówno do hasła obecnego roku liturgicznego, jak i tematu sympozjum. Przesłanie „Bądźmy uczniami Chrystusa” przypomina, iż mamy być w Jego szkole. «Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli» (J 8, 31-32)
Szukamy prawdy, która ma moc rozjaśniania ciemności; słowo Chrystusa ma taką moc. Chrystus jest nazywany Słowem, bo słowo jest nośnikiem prawdy. Prawda pochodząca od Boga ma moc wyzwoleńczą. Ale może być też odrzucona czy zignorowana. Człowiek przedkłada niekiedy wolność- źle pojętą wolność! – ponad prawdę. Jan Paweł II przejmująco pytał podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny (Kraków, 1979r.): „człowiek może powiedzieć Bogu nie – ale czy wolno?”.
Rozsiewanie Bożej prawdy - to jest zadanie dla członków Akcji Katolickiej: rozsiewać prawdę, a równocześnie kochać człowieka. Kaznodzieja zwrócił tu uwagę na ważną relację między prawdą a miłością: zwieńczeniem wszystkiego jest miłość, prawda ma służyć tej miłości . Miłość używa prawdy, by się zrealizować.
Po Mszy św. zebrani udali się do sali konferencyjnej, by wysłuchać wykładu p. Józefa Trytka „Cóż to jest prawda?” . Wychodząc od pytania Piłata Prelegent podał w sposób zwięzły, acz usystematyzowany definicje prawdy, zmieniające się i rozbudowywane na przestrzeni wieków przez myślicieli, filozofów, teologów. Scharakteryzował prawdę jako kategorię logiczną, zwrócił uwagę na jej etyczny aspekt. Ukazał teologiczny wymiar prawdy i zastanawiał się nad związkami między głoszeniem prawdy a wolnością człowieka. Podjął wzbudzający duże emocje temat prawdy w polityce.
Przewidziane następne dwa wykłady nie zostały wygłoszone, bowiem zaproszeni prelegenci z uwagi na ważkie sprawy zawodowe nie mogli przybyć na konferencję. Dyrektor krakowskiego oddziału IPN-u p. Marek Lasota miał odpowiedzieć na pytania: dlaczego powinniśmy poznać prawdę historyczną; jak odkłamując historię zachować godność osoby ludzkiej, a także omówić postawy heroiczne kapłanów Kościoła katolickiego w zmaganiach z dyktaturą komunizmu.
P. poseł Antoni Macierewicz planował poruszyć w swoim wystąpieniu następujące zagadnienia: Znaczenie prawdy w życiu politycznym. Czy polityk powinien zawsze mówić prawdę? Głoszenie prawdy a życie w prawdzie. Dlaczego tak często odnosimy wrażenie, że politycy mijają się z prawdą?
Godziwą rekompensatą nieobecności zaproszonych Gości były wystąpienia równie znamienitych mówców: prezesa DIAK p. Wacława Prażucha i posła ziemi tarnowskiej p. Michała Wojtkiewicza.
Prezes Prażuch podzielił się z zebranymi swymi refleksjami z lektury historycznych prac profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego : Władysława Konopczyńskiego, Józefa Feldmana oraz Uniwersytetu Lwowskiego: Szymona Askenazego. Ci wybitni polscy uczeni żyjący w XIX i XX wieku zgłębiali historię I Rzeczypospolitej, zastanawiając się nad przyczynami jej upadku. Panował wówczas ustrój na wskroś nowoczesny, przyjazny człowiekowi, wręcz „skrojony na jego miarę”, w którym obowiązywały wysokie standardy moralne. To nie szlacheckie liberum veto, jak do niedawna oficjalnie nauczano, było powodem upadku, tylko złe używanie prawa -oligarchia magnacka w celu zdobycia dominacji zaczęła płacić za ustawy! I tu smutna konstatacja: analogia do czasów współczesnych nasuwa się w sposób jednoznaczny. Utrata standardów moralnych i pęd oligarchii do dominacji, władzy, pieniędzy grozi potwierdzeniem tezy, iż historia lubi się powtarzać.
Członkowie AK wdzięczni są swojemu Prezesowi za przypomnienie trudnych dziejów narodu polskiego, pomni, iż „ci, którzy nie znają swojej historii, skazani są na jej ponowne przeżywanie...”.
Poseł Wojtkiewicz kontynuował temat prawdy w polityce, odpowiadając na polemiczne, dotyczące konkretnych spraw, głosy zebranych. 
Spotkanie zakończyła wspólna kolacja, po której uczestnicy rozjechali się do domów z nadzieją, iż sympozja w ramach tzw. Dnia Społecznego AK będą kontynuowane i staną się swoistą tradycją stowarzyszenia naszej diecezji.

Bożena Kwitowska

 

 

 

 

 

INSTYTUT AKCJI KATOLICKIEJ DIECEZJI TARNOWSKIEJ
33-100 Tarnów, ul. Legionów 30, tel. 014 63 17 347
www.diecezja.tarnow.pl e-mail:
ak@diecezja.tarnow.pl

Tarnów dn. 27.05.2008.

+ Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus +

Szanowni Państwo !

W imieniu Zarządu Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej zapraszam  na konferencję organizowaną przez Instytut pt.

„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” 
Akcja Katolicka wobec kryzysu podstawowych wartości we współczesnym świecie.

Termin: 05. 06. 2008. (czwartek)
Miejsce: Diecezjalny Dom Rekolekcyjny ARKA w Gródku nad Dunajcem
(powiat nowosądecki)

Akcja Katolicka organizując tę konferencję pragnie wziąć udział w dyskusji jaka toczy się odnośnie kształtu życia publicznego w Polsce. Uważamy, że nie może zabraknąć w tej dyskusji głosu środowisk i stowarzyszeń kościelnych. 
Ufamy, że głos naszego środowiska będzie małą cegiełką w tym w dziele. 

Szczęść Boże !

 

 Prezes Instytutu Akcji Katolickiej
Diecezji Tarnowskiej

Wacław Prażuch

 

Temat Sesji:

„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” 
Akcja Katolicka wobec kryzysu podstawowych wartości we współczesnym świecie.

Organizator: Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej
Termin: 05. 06. 2008. (czwartek)
Miejsce: Diecezjalny Dom Rekolekcyjny ARKA w Gródku nad Dunajcem


Motto:
„Bądźmy uczniami Chrystusa” – odczytywanie charyzmatu członka Akcji Katolickiej w kontekście słów Jezusa: „Ja jestem Prawdą, Drogą i Życiem”


Wykład 1 - mgr Józef Trytek 
„Cóż to jest prawda?”- Prawda w filozofii a filozofia prawdy
Prawda jako kategoria logiczna Etyczny wymiar prawdy. Zmagania z definicją prawdy przez filozofów i logików, teologiczny wymiar prawdy, głoszenie prawdy a wolność człowieka

Wykład 2 - dr Marek Lasota, Dyr IPN Kraków
Dlaczego powinniśmy poznać prawdę historyczną. Odkłamywanie historii a godność osoby ludzkiej. Postawy heroiczne kapłanów kościoła katolickiego w zmaganiach z dyktaturą komunizmu.

Wykład 3 - Poseł Antoni Macierewicz
Znaczenie prawdy w życiu politycznym. 
Czy polityk powinien zawsze mówić prawdę? Głoszenie prawdy a życie w prawdzie!. Dlaczego tak często odnosimy wrażenie, że politycy mijają się z prawdą?


Plan sesji:

14 00 Msza Święta – homilia ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk
15 00 Rozpoczęcie sesji Prezes AK Wacław Prażuch 
15 10 I wykład – Pan Józef Trytek
16 00 II wykład – Pan Marek Lasota
17 00 III wykład – Pan Antoni Macierewicz
18 00 Dyskusja
18 30 Kolacja

 

 

 

 


kontakt: ak@diecezja.tarnow.pl