33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

Spotkanie opłatkowe dekanatu Nowy Sącz – Wschód w Kamionce Wielkiej
17 stycznia 2009r.

W mroźną sobotę 17 stycznia 2009r. odbyło się w Kamionce Wielkiej dekanalne spotkanie opłatkowe dekanatu Nowy Sącz – Wschód. W pięknej, zimowej scenerii do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy podążali liczni parafianie i goście z Nawojowej, Królowej Górnej i Nowego Sącza z par. Matki Bożej Niepokalanej.
Od 11 lat, w tym szczególnym czasie radości z narodzin Zbawiciela, spotykają się tam członkowie grup, ruchów i stowarzyszeń katolickich działających przy Parafii. W tym roku zaproszono także przedstawicieli parafii dekanatu - członków Akcji Katolickiej.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył Proboszcz parafii w Kamionce Wielkiej Ks. Stanisław Ruchała w koncelebrze z Księżmi Asystentami kościelnymi POAK-ów. Oprawę muzyczną podczas Mszy św. zapewnił chór i orkiestra parafialna.
W homilii ks. Proboszcz rozważał znaczenie dla człowieka jego imienia, szczególnie imienia chrześcijanina. Przypomniał dobitną wypowiedź Jana Pawła II na Jasnej Górze: „Czuwam to znaczy czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje." Te słowa można odnieść również do imienia chrześcijanina. To imię nas zobowiązuje...Do dawania świadectwa i uczestnictwa w misji ewangelizacyjnej Kościoła, w działalności ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Po Mszy św. zebrani przeszli do pobliskiego Gimnazjum, gdzie w odświętnie udekorowanej sali Ks. Proboszcz, Ks. Prałat oraz Prezes POAK p. Józef Kurnyta przywitali Parafian i gości z oddziałów Akcji Katolickiej dekanatu. Po odczytaniu Ewangelii i wspólnej modlitwie dzielono się opłatkiem, składano sobie życzenia, kolędowano, przemawiano. Szczególne życzenia i gratulacje skierowano do Jubilatów - par, które w tym roku świętują 50-lecie pożycia małżeńskiego. Spotkanie uświetnił zespół regionalny „Skalnik”.
Nie zapomniano też o poczęstunku; radość ze spotkania trwała długo przy suto zastawionych stołach, a potem i zabawie tanecznej!
Oprócz wymiaru duchowego – wspólnotowej kontemplacji cudu Bożego Narodzenia takie spotkania mają walor poznawczy - pozwalają poznać braci oraz ich zwyczaje. Mimo, że terytorialnie dekanat nie obejmuje dużego obszaru, to różnice istnieją; mogliśmy się o tym przekonać, słuchając nieznanych pastorałek - pięknej spuścizny pobożności ludowej.
Spotkanie odbywające się w przededniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wspaniale odpowiadało tegorocznemu hasłu „Aby byli jedno w Twoim ręku” (Ez 32,17). Staropolska gościnność i niezwykła serdeczność Gospodarzy zasługuje na wielką wdzięczność – tę pamięć serca... Bóg zapłać!

Bożena Kwitowska

100_4449.JPG (117982 bytes) 100_4416.JPG (131359 bytes) 100_4423.JPG (132409 bytes) 100_4438.JPG (90804 bytes) 100_4435.JPG (75973 bytes)
100_4448.JPG (117905 bytes) 100_4452.JPG (102410 bytes) 100_4454.JPG (73286 bytes)
Zdjęcia: Maria Dąbrowska