33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

I rocznica śmierci Jana Pawła II.
Uroczyste nabożeństwo poświęcone Orędownikowi Prawdy przygotowane przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Starych Żukowicach

Dokładnie rok temu przeżywaliśmy trudne i wyjątkowe dni. Na naszych oczach umierał Jan Paweł II. Nikt z nas zapewne wtedy nie dopuszczał do siebie myśli o Jego odejściu, o czasach, kiedy Jan Paweł II i jego pontyfikat przejdą do historii. Ale nadszedł dzień 2 kwietnia i ta pamiętna godzina 21:37, godzina przejścia. W tym czasie wszyscy chcieli być razem - wspólnie się modlić, trzymać się za ręce, czy maszerować w pochodzie, oddając hołd Ojcu Świętemu.
To, co się dzieje rok później utwierdza nas w przekonaniu, że to był niezwykły Człowiek. I że Jego prośby zostały wysłuchane. Nadal do Niego przychodzimy, czytamy Jego pisma, tłumnie chodzimy na filmy o Nim, szukamy w rodzinnych archiwach śladów Jego obecności. Tak często, gdy przyjeżdżał do Polski wołaliśmy: „Zostań z nami!”. I On z nami jest. Nie jesteśmy sami. Bóg nam Go dał. W innym wymiarze, ale jest blisko naszych spraw, może nawet bliżej niż za życia.
W tym roku minęła I rocznica śmierci Jana Pawła II. Nasze parafialne obchody tego wydarzenia rozpoczęły się w piątek nabożeństwem Drogi Krzyżowej, którego rozważania zaczerpnięte były z poetyckich tekstów Karola Wojtyły. Nabożeństwo to poprowadziły dziewczęta z DSM.
Główne uroczystości odbyły się w niedzielę. Ich punktem kulminacyjnym było nabożeństwo, a właściwie wieczorny apel poświęcony „Orędownikowi Prawdy” przygotowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. W ciemnym, szczelnie wypełnionym kościele wspominaliśmy Jana Pawła II przez Jego pisma, Jego homilie i Jego poezję. W tym swoistym apelu brali udział przedstawiciele wszystkich stowarzyszeń działających przy parafii, czyli SRK, LSO, KSM, DSM, oraz Rady Duszpasterskiej. Do współpracy zaprosiliśmy także przedstawicieli dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii Świętej. O stronę muzyczną zadbała schola.
Nasz apel rozpoczął się od przypomnienia słów, jakie zostały wypowiedziane 16 października 1978 roku i radosnego bicia dzwonów, a zakończył słowami wypowiedzianymi przez kard. Leonardo Sandri 2 kwietnia 2005 roku około godziny 22:00 i biciem żałobnych dzwonów. Te dwa wydarzenia spinały niczym klamra cały pontyfikat Jana Pawła II i te dwa wydarzenia stały się też klamrą dla naszego nabożeństwa. Wzruszenie ściskało wszystkich za gardło, zwłaszcza wtedy, gdy śpiewaliśmy ukochaną papieską „Barkę”. W ciemnym kościele, rozjaśnionym tylko reflektorami w prezbiterium i zniczami słychać było tu i ówdzie szloch.
Na zakończenie wszyscy razem odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji Papieża Jana Pawła II. Przy wtórze bicia kościelnych dzwonów, w kompletnej ciszy rozeszliśmy się do swoich domów, niosąc tym nielicznym, którzy w nich pozostali orędzie pokoju i echa „Litanii z Janem Pawłem II”: „Szukałem Was, teraz wy do mnie przychodzicie…”
Wracając do domów widać było jak w wielu oknach palą się znicze. Z pewnością każdy z nas przeżył ten dzień inaczej, ale w przekonaniu, że Bóg dał nam Sługę Bożego Jana Pawła II, abyśmy byli silni. Abyśmy byli dobrzy. Tak, jak On.

HPIM8024.JPG (37400 bytes) HPIM8035.JPG (80176 bytes) HPIM8041.JPG (78532 bytes)
HPIM8028.JPG (72475 bytes) HPIM8031.JPG (68464 bytes) HPIM8033.JPG (77146 bytes) HPIM8034.JPG (69989 bytes)

kontakt: ak@diecezja.tarnow.pl