33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

III SĄDECKIE FORUM RUCHÓW I STOWARZYSZEŃ KATOLICKICH
Nowy Sącz  25. X 2008r.

Pod hasłem „Życie jako dar i zadanie” w Nowym Sączu odbyło się III Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich zorganizowane przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży ”Kana” i Klub Inteligencji Katolickiej. Akcja Katolicka była licznie reprezentowana na Forum.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele św. Kazimierza Mszą św., której przewodniczył Ordynariusz tarnowski, Ks. Bp Wiktor Skworc. W homilii Ksiądz Biskup mówił o apostolstwie zespołowym jako znaku jedności. Ma ono celu pociągnąć innych do Chrystusa, urzekając ich swym świadectwem. Jest to działalność z gruntu misyjna. Równocześnie wzbogaca i apostołujących; już Jan Paweł II nauczał, że wiara dzielona, przekazywana – umacnia się.Ks. Biskup nawiązał do przypowieści o drzewie figowym, nie wydającym owocu mimo starań ogrodnika. Pierwszym „uprawiającym” jest Bóg. Nam, jego pomocnikom, potrzebna jest cierpliwość i wielkoduszność, by budować miłość. W stowarzyszeniach znajdujemy okazję do wyrobienia właściwych cnót. Ksiądz Ordynariusz podziękował za zaangażowanie członkom ruchów i stowarzyszeń katolickich i prosił, aby w życie społeczne i kulturalne wnosili radość i entuzjazm wiary, nie ustając w budowaniu Kościoła, uczestnicząc w jego misji. Życzył, by Chrystus dał nam na nowo swojego Ducha, byśmy Jego mocą przemieniali oblicze tej ziemi.

Po Mszy św. przedstawiciele stowarzyszeń 10 nowosądeckich parafii przeszli do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, gdzie nastąpiła krótka prezentacja sądeckich Parafii ze szczególnym uwzględnieniem działających w nich ruchów i stowarzyszeń .Akcja Katolicka wymieniana była przez przedstawicieli wielu Parafii. Następnie zebrani wysłuchali wykładu Pani dr Wandy Półtawskiej. Pani doktor nauk medycznych ze specjalizacją w dziedzinie psychiatrii jest członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Akademii "Pro Vita". Przez ponad 30 lat była dyrektorem założonego przez bpa Karola Wojtyłę Instytutu Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Szczególnie poruszające jest uzdrowienie dr Półtawskiej przypisywane modlitwie Ojca Pio, o którą prosił późniejszy Papież (więcej: http://www.kapucyni.ofm.pl/archiwum/wanda.htm )

W swoim wystąpieniu Pani dr Półtawska dobitnie przypomniała, że życie jest świętością od początku do końca. Każdy człowiek powinien to wiedzieć, choć najczęściej tego sobie nie uświadamia. Życie to także godne odchodzenie, takie jak Jana Pawła II Wielkiego. „Godność człowieka rodzi się ze świętości życia i domaga się szczególnego traktowania siebie samego i innych”- mówiła dr Wanda Półtawska. Wskazywała na żałosny regres duchowości, jaki obserwujemy współcześnie. Wychowanie człowieka to formacja jego sumienia. Dr Półtawska ubolewała nad brakiem kierownictwa duchowego - prowadzenia rozwoju duchowego człowieka. Dba się o rozwój fizyczny, intelektualny, a zaniedbuje tę najważniejszą, bo promieniującą na wieczność stronę człowieczeństwa. Wszak człowiek – to duch ucieleśniony.

Po wykładzie gości zaproszono na poczęstunek.
Druga część spotkania w „Sokole” to panele dyskusyjne. Jedna z grup moderowana przez ks. dr Jana Siedlarza zajmowała się tematem „Do was należy przyszłość i od was zależy przyszłość”. Dyskusja dotyczyła młodzieży, do której Ojciec Św. Jan Paweł II skierował słowa zawarte w tytule. Druga grupa, moderowana przez ks. dr Andrzeja Jeża „Życie to nie tylko ciało, lecz także duch” skupiła się na dwóch aspektach bytu.

III Forum zakończyło się o godz. 15 wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Bożena Kwitowska

001.jpg (176768 bytes) 002.jpg (31007 bytes) 003.jpg (32059 bytes) 004.jpg (35588 bytes) 005.jpg (34036 bytes)
Zdjęcia: UM Nowy Sącz
red. Grzegorz Brożek