33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar
 

II Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich 
w Nowym Sączu 28 października 2006 r.

 

II Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Nowym Sączu

28 października odbyło się w Nowym Sączu II Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich pod hasłem „Przypatrzcie się powołaniu naszemu”. Organizatorem Forum, które zgromadziło wiernych skupionych w organizacjach i grupach apostolskich działających w 10 parafiach nowosądeckich, był Klub Inteligencji Katolickiej oraz Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży „Kana”.
Spotkanie zainaugurowała uroczysta Eucharystia odprawiona w kościele pw. Św. Kazimierza pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza ks. Wiktora Skworca, którą koncelebrowali m. in. asystent kościelny AK diecezji tarnowskiej ks. dr Ireneusz Stolarczyk, proboszcz par. MBNiepokalanej ks. Kazimierz Markowicz, duszpasterz akademicki ks. Marek Mierzyński. 
Po Mszy Św. zgromadzeni udali się do sali widowiskowej Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, by wysłuchać wykładów, których tematyka dotyczyła tematu przewodniego Forum – powołania. Pierwszy z prelegentów, ks. dr Piotr Łabuda skoncentrował się na tajemnicy powołania opisanej w Biblii. Odniósł się do powołania Adama i Abrahama (powołanie nie jest dominantą tylko dla kapłanów), Jozuego, by dłużej zatrzymać się przy fragmencie I Listu do Koryntian (7,7), którego tekst grecki dobrze oddaje sens charyzmatu powołania: „hekastos idion echei apo theou” - każdy bez wyjątku, bez wyboru, niejako w swojej naturze, ma powołanie od Boga – jeden takie, a jeden takie. Odróżnić trzeba powołanie od predestynowania : „jeśli chcesz”, a nie „musisz” – mówi Chrystus. To my decydujemy, czy będziemy współpracować z powołaniem.
O równości wszystkich powołań czytamy u św. Łukasza w opisie ofiarowania Pana Jezusa w świątyni. Symeon – kapłan, Anna – prorokini ( pierwowzór siostry zakonnej) to osoby powołane do życia w samotności, a Maryja i Józef to małżonkowie. 

Drugi prelegent ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk omówił „Społeczny wymiar powołania chrześcijańskiego”.
Bycie chrześcijaninem to powołanie, które pozwala wytworzyć jedność między nami. W świecie zwierząt istnieje zorganizowane życie społeczne, w wyniku instynktu. Nam, ludziom to nie wystarcza. Św. Augustyn w refleksji o narodzie podał, co stanowi o narodzie:
- liczebność
- istnienie dobra, do którego dąży grupa ludzi (nowatorskie i nośne)
- zespolenie wokół dobra, umiłowanie dobra
- wspólne dążenia
Św. Tomasz doprecyzował to. Grupa społeczna to realne współdziałanie na rzecz dobra wspólnego. Będąc w grupie – wyjaśniał Ks. Prelegent - mam szansę spotkać dobro, które mnie rozwija. Spotkanie z dobrem działa twórczo.
Dobro w grupie jest skutkiem współdziałania, zaangażowania wszystkich członków społeczności. Każdy z nas ma jakiś inny dar – to jest wartość życia społecznego. Życie w grupie sprowadza się do tworzenie dobra.
Co my chrześcijanie, osoby mające to samo powołanie, którym jest Bóg w naszych sercach od momentu Chrztu św., możemy dać społeczeństwu ?
Chrześcijanin daje światu szacunek dla człowieka – odpowiada ks. Ireneusz. Mając dar, jakim jest Bóg, poznajemy mądrość Boga. Z tej mądrości dowiadujemy się o nas samych, i tą prawdą chcemy świat ubogacić. Wnieść w dobro grupy to, co wynika z naszego przeżywania wiary, czyli prawdę o naszym odkupieniu i powołaniu do życia wiecznego. Świadomość, za jaką cenę zostaliśmy odkupieni, niesie informację, jak bardzo Bóg nas wyróżnia, jaką wielką wartość ma człowiek w oczach Boga.
Apostolstwo to umiejętność bycia jak Maryja: umieć rodzić światu Boga. – podsumował wykład ks. Stolarczyk.
Po przerwie uczestnicy Forum podzielili się na 4 grupy, by – już w mniejszym gronie – przedyskutować zagadnienia ważkie dla współczesnych katolików, wspierających misję ewangelizacyjną Kościoła. Tematy paneli: „Patriotyzm powołaniem do służby Ojczyźnie”, „Obowiązek katolików świeckich do uczestnictwa w życiu publicznym”, „Zaangażowanie na rzecz potrzebujących”, „Czy młodzież naszego dziś jest nadzieją Kościoła” otwierały przestrzeń semantyczną, w której zawierają się zarówno wizje i plany na przyszłość, jak i efekty konkretnych działań zrzeszonych katolików w licznych ruchach i stowarzyszeniach, nazywanych z nadzieją „wiosną Kościoła”

Bożena Kwitowska
prezes POAK par. MBNiepokalanej w Nowym Sączu

 

 

 


kontakt: ak@diecezja.tarnow.pl