33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

DEKLARACJA PROGRAMOWA
AKCJI KATOLICKIEJ DIECEZJI TARNOWSKIEJ

Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej – stowarzyszenie wiernych świeckich świadomych swej misji ewangelizacyjnej we współpracy z hierarchią kościelną: Ks. Biskupem Ordynariuszem , Asystentem diecezjalnym, asystentami kościelnymi dekanalnych i parafialnych struktur stowarzyszenia:
- wielbi Boga za dar czasu - 10 lecie istnienia
- wyraża wdzięczność Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II i Episkopatowi Polski za reaktywowanie AK w Polsce
- z całą mocą słów Zbawiciela potwierdza: Chrystus jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem. Jesteśmy Jego uczniami!

Jan Paweł II ojciec duchowy odrodzonej AK w Polsce powołując AK postulował „trzeba, aby na nowo odżyła”. To także do nas, członków Akcji Katolickiej Ojciec Św. mówił: „Głos chrześcijan nie może zamilknąć, ponieważ Chrystus powierzył nam słowo zbawienia, którego pragnie każde ludzkie serce. Ewangelia ofiaruje nam bezcenną perłę, której wszyscy szukają.”

Świadomi, iż dostąpiliśmy łaski bycia świadkami miłości, jaką zesłał nam Bóg w osobie Ojca Św. Jana Pawła II winniśmy sami zgłębiać Jego słowa i propagować nauczanie Piotra naszych czasów.
W 30 rocznicę powołania na Stolicę Piotrową naszego wielkiego Rodaka , sytuującego Akcję Katolicką na miejscu szczególnym wśród stowarzyszeń wiernych świeckich, pomni nakazu Ojca Św. Jana Pawła II: „Podwójcie waszą miłość i wysiłek, by przez świętość życia i zapał apostolski czynić coraz wspanialszym oblicze Kościoła”, zobowiązujemy się w naszej działalności podążać drogowskazem Jego słów opartych na Ewangelii, by:
- budować przejrzysty i dojrzały program działania stowarzyszenia i gorliwie go realizować
- wytrwale dążyć do wypracowania własnego profilu duchowego
- wspólnotowo pogłębiać życie religijne, intelektualne i kulturalne
- skutecznie przenikać wartościami ewangelicznymi życie społeczne
- odpowiedzialnie zajmować stanowisko w sprawach publicznych Kościoła
- odważnie reagować na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej.

Wszyscy jesteśmy wezwani do pracy w winnicy Pańskiej...tak więc nie można oddzielać wiary od życia (...) Idźmy więc naprzód z nadzieją! Chrystus, Syn Boży, który z miłości do człowieka przyszedł na świat dwa tysiące lat temu, także dzisiaj prowadzi swoje dzieło: musimy mieć przenikliwy wzrok, aby je dostrzec, a nade wszystko wielkie serce, abyśmy sami stawali się jego narzędziami. Możemy liczyć na moc tego Ducha, który przynagla nas, abyśmy wyruszyli w dalszą drogę, pokrzepieni nadzieją, która <zawieść nie może> (Jan Paweł II)

Niech Maryja - gwiazda nowej ewangelizacji, Królowa Apostołów oraz Święci Patronowie AK wspierają nas na drodze tworzenia duchowości Akcji Katolickiej, na drodze apostolstwa i świadectwa.

Tarnów, 23 listopada 2008r.
w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

kontakt: ak@diecezja.tarnow.pl