33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 14 631 -73 -47

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

„Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu
- każdemu życiu ludzkiemu!"

Ogólnopolska konferencja naukowa w 20. rocznicę
encykliki Evangelium vitae Jana Pawła II
Brzesko, 25 marca 2015 r.
Aula kościoła św. Jakuba Apostoła (Plac św. Jakuba 1)
Patronat Honorowy:
J.E. Ks. Abp Zygmunt ZIMOWSKI - Przewodniczący Papieskiej Rady
ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych
J.E. Ks. Bp Andrzej JEŻ - Pasterz Diecezji Tarnowskiej
Andrzej POTĘPA - Starosta Powiatu Brzeskiego
Grzegorz WAWRYKA - Burmistrz Miasta i Gminy Brzesko
Prowadzenie konferencji:
Ks. dr Jan BARTOSZEK - Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej

ORGANIZATOR:

17.00 - Kolacja
18.00 - Eucharystia pod przewodnictwem
            J.E. Ks. Bpa Andrzeja Jeża - Pasterza Diecezji Tarnowskiej

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie udziału
w niniejszej konferencji do 20 marca br. pod numerem 14 631 73 80
lub e-mail: wydzdsz1@diecezja.tarnow.pl
Liczba miejsc ograniczona.

W obecnym roku obchodzimy 20. rocznicę napisania przez św. Jana Pawła II encykliki Evangelium vitae o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego. Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej, która w swym programie działania ma wyznaczone propagowanie nauczania Papieża-Polaka organizuje ogólnopolską konferencję naukową pod hasłem: „Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu – każdemu życiu ludzkiemu!” poświęconą temu dokumentowi.
Konferencja odbędzie się 25 marca br. w auli kościoła św. Jakuba Ap. (Plac św. Jakuba 1) w Brzesku i połączona będzie z obchodami Dnia Świętości Życia.

Nowe perspektywy funkcjonowania społeczeństwa otwarte przez postęp nauki i techniki dają początek nowym formom zamachów na godność ludzkiej istoty. Znaczna część opinii publicznej usprawiedliwia niestety przestępstwa przeciw życiu w imię prawa do indywidualnej wolności. Ludzkość przeżywa dzisiaj poważny kryzys moralny (por. n.4), ponieważ wiele państw sankcjonuje czyny uważane wcześniej za przestępcze jak np. zabijanie dzieci nienarodzonych czy eutanazje. Podobnej pokusie ulega także medycyna, wielu lekarzy dokonuje czynów sprzecznych z ich powołaniem, którym jest chronić życie zagrożone. Zdaniem Ojca Świętego Jana Pawła II bardzo „groźny i niepokojący jest fakt, że ludzkie sumienie zostaje jak gdyby zaćmione przez oddziaływanie wielorakich uwarunkowań i z coraz większym trudem dostrzega różnicę między dobrem a złem w sprawach dotyczących fundamentalnej wartości ludzkiego życia” (por. n.4).
W tym kontekście organizowana konferencja przypomina głos Kościoła, który jest zawsze ewangelicznym krzykiem w obronie ubogich tego świata, tych, którzy są zagrożeni, otoczeni pogardą, i których prawa ludzkie są gwałcone (por. n. 5). Kiedy deptane jest fundamentalne prawo do życia wielkiej rzeszy słabych i bezbronnych istot, Kościołowi nie wolno dzisiaj milczeć. Encyklika Evangelium vitae jest stanowczym i jednoznacznym potwierdzeniem wartości ludzkiego życia i jego nienaruszalności. Jest też apelem, by szanować, bronić, miłować i służyć życiu.

Ks. Jan Bartoszek

kontakt: ak@diecezja.tarnow.pl