33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

Wytrwale wzwyż – sposób na udane wakacje

Już po raz drugi szczawnickie oddziały Akcji Katolickiej i PTTK proponują wspólne wędrowanie po pienińskich i beskidzkich szlakach pod opieką profesjonalnych przewodników. W każdą wakacyjną niedzielę – od 30 VI do 1 IX – organizują one jednodniowe wycieczki, na które zapraszają mieszkańców Szczawnicy i jej okolic, jak też turystów i gości wypoczywających w Szczawnicy czy też przyjeżdżających do niej na weekend. Każdorazowo w program wycieczki będzie wpisana Msza Święta. Ideą organizatorów jest turystyka na wzór wędrówek Jana Pawła II. On też będzie ich duchowym patronem. Kolejnym wycieczkom po pienińskich i beskidzkich szczytach będą przyświecać wartości, które Papież szczególnie cenił.

Organizatorzy zadbają o to, by trasę marszu urozmaicić żartem, dobrym humorem, wspólnym śpiewem piosenek turystycznych i religijnych, a także wzbogacić modlitwą. Uatrakcyjnieniem wycieczek będą konkursy religijne i konkursy wiedzy o regionie. Na laureatów czekają nagrody.

Ponieważ w tym roku szczawniczanie będą obchodzić dwa ważne jubileusze: 600-lecie istnienia Szczawnicy oraz 120-lecie istnienia Pienińskich Oddziałów PTTK, dlatego w każdą wycieczkę będą włączone prelekcje, które w skrócie pokażą historię Szczawnicy i PTTK oraz ludzi, którzy tę historię tworzyli.

Podjęty przez wędrowców wysiłek fizyczny będzie się łączył z jakąś ważną intencją duchową. Szczególny charakter będzie miał dzień 4 sierpnia. Wtedy bowiem, w przeddzień rocznicy stracenia Romualda Traugutta, Szczawnicki Oddział AK organizuje obchody 150 rocznicy powstania styczniowego.

Wstępny harmonogram wycieczek podajemy poniżej. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian (biorą pod uwagę np. kaprysy aury). Aktualne i szczegółowe informacje będą podawane na bieżąco na afiszach i w ogłoszeniach parafialnych.

HARMONOGRAM WYCIECZEK:

1.
30 czerwca – WYSOKA przez Jarmutę
Zaczynamy jak w ubiegłym roku Mszą św. o godz. 9.00 w szczawnickim kościele. Powrót przez Wąwóz Homole do Jaworek około godz. 16.00.

2.
7 lipca – PRZEHYBA
Zbiórka koło kapliczki na Sewerynówce o godz. 10.00. Msza św. na Przehybie o godz. 13.30. Powrót przez Dzwonkówkę i Średniak do Szczawnicy na Wygon na godz.18.30

3.
14 lipca – LITMANOWA przez Obidzę. Wyjazd autokarem spod Halki o godz 7. 30 do Białej Wody. Msza o godz. 12:00. Powrót przez przełęcz Rozdziela do Jaworek na około godz. 16:30

4.
21 lub 28 lipca - ZAMKOWA GÓRA
Zbiórka przy przeprawie przez Dunajec przy granicy. Msza Święta na zamkowej Górze o godz. 16.00. Zejście do Krościenka na godz. 18.30 i powrót autobusem.

5.
28 lub 21 lipca - TURBACZ
Godz. 7.30 wyjazd autokarem spod „Halki” do Nowego Targu na Kowaniec.
Msza Święta na Turbaczu o godz. 11.00. Zejście do Łopusznej na godz.17.00. Powrót do Szczawnicy autokarem.

6.
4 sierpnia - UROCZYSTOŚCI 150. ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Godz. 9.00 Msza św. w kościele parafialnym w Szczawnicy. Po Mszy św. odsłonięcie zapomnianej tablicy z 1933 r. upamiętniającej XV-lecie wyzwolenia Polski.
W godzinach 11.00 – 13.30 wykłady historyczne na temat powstania oraz związków Szczawnicy z powstaniem styczniowym.
15.00 Zbiórka w altanie Parku Dolnego. Wytyczenie nowego szlaku na Bryjarkę. Na szczycie Bryjarki ognisko i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

7.
11 sierpnia - LEŚNICA
Zbiórka o godz. 10.00 przy dolnej stacji kolejki na Palenicę. Wyjazd kolejką. Przejście przez przełęcz Lesnickie Sedlo, Haligowskie Skały do Leśnicy. Msza św. w Leśnicy o godz. 17.00.

8.
18 sierpnia - LUBAŃ
Msza Święta w kościele w Szczawnicy godz. 9.00. Wyjazd spod Halki autokarem do Krościenka. Zejście na godz. 17.00. Powrót do Szczawnicy autobusem.
18 sierpnia - 16.08, 17.08 i 18.08 zapraszamy na imprezy związane ze 120 – leciem Oddziałów Pienińskich PTTK; szczegóły na afiszach.

9 i 10
25 sierpnia i 1 września
Miejsca docelowe zostaną ustalone wspólnie z uczestnikami.

„Wytrwale wzwyż” jest akcją bezpłatną, uczestnicy są ubezpieczeni. O ewentualnych dodatkowych kosztach np. wyjazd kolejką na Palenicę uczestnicy będą na bieżąco powiadamiani.

Prezes Szczawnickiego Oddziału AK

Aleksander Majerczak