33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

REKOLEKCJE I POSIEDZENIE RADY KIAK
WARSZAWA, 15- 17 LISTOPADA 2013r.

W dniach 15 - 17 listopada 2013r. w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym Archidiecezji Warszawskiej na Bielanach odbyły się rekolekcje dla księży Asystentów oraz członków Rady Krajowego instytutu Akcji Katolickiej, połączone z posiedzeniem Rady KIAK.

Rekolekcje pod hasłem; „Oni nie są ze świata (J 17, 16). Chrześcijanin i jego codzienna duchowość.” prowadził ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Uświęcanie codzienności to główne powołanie chrześcijanina. Świętość jest zaangażowaniem osobistym chrześcijanina. Bóg, dając nam Swego Ducha, daje środki, byśmy weszli w Jego rzeczywistość. W Eucharystii dokonuje się podwójna przemiana: chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa oraz chrześcijanina w Chrystusa. Dlaczego w naszym życiu tak mało widać Chrystusa, pytał Rekolekcjonista i apelował, by odkryć sakrament Eucharystii dla naszego życia społecznego - sakrament, w którym Duch Św. kształtuje w nas osobowość Chrystusa, upodabnia nas wewnętrznie do Niego.
Powołanie do świętości nie jest powołaniem ekskluzywnym. Św. Paweł używa w odniesieniu chrześcijan terminu „święty”, czyli ten, który należy do Boga.
(Dokładne streszczenie zamieszczamy w osobnym pliku).

W czasie trzydniowego spotkania po raz pierwszy z przedstawicielami diecezjalnych struktur Akcji Katolickiej spotkał się bp Marek Solarczyk - nowo mianowany Asystent kościelny Akcji Katolickiej w Polsce. W swoim wystąpieniu skonstatował, iż czas jest trudny i wymagający, co odczuwamy w diecezjach, parafiach, a nawet w rodzinach. Jest to prawdziwe wyzwanie dla nas w tych sprawach, za jakie ponosimy odpowiedzialność i na jakie mamy wpływ. Świeccy powinni być widoczni i aktywni w każdej sferze życia publicznego. Czasy są trudne, ale jako ludzie wiary bądźmy optymistami.

Posiedzenie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej prowadziła Prezes DIAK diecezji tarnowskiej Bożena Kwitowska.
Ważnym tematem zebrania było zbliżające się 20-lecie odrodzenia Akcji Katolickiej po II wojnie światowej. Uchwalono, iż we wrześniu 2015 roku odbędzie się w Krakowie II Kongres Akcji Katolickiej. Rok 2014 w działalności stowarzyszenia upłynie pod znakiem przygotowań do tego wydarzenia, które zdaniem prezes Zarządu KIAK Haliny Szydełko będzie nie tylko konferencją podsumowującą mijające 20-lecie w historii Akcji Katolickiej w Polsce, ale także ukierunkuje stowarzyszenie na bardziej aktywny udział w życiu publicznym kraju.
„Jestem przekonana – powiedziała Halina Szydełko – że nasze stowarzyszenie, którego członkowie od lat uczestniczą w procesie formacji duchowej, intelektualnej i obywatelskiej jest gotowe do podjęcia współodpowiedzialności za Kościół i współdecydowania o sprawach kraju, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Polacy potrzebują przemian nie tylko społeczno-ekonomicznych, lecz równie mocno potrzebują inspiracji duchowo-religijnych i moralnych.”

Rada KIAK podjęła kilka uchwał, m.in. poparcie dla stanowiska Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, wyrażonego w piśmie skierowanym do Pana Juliusza Brauna- Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. oraz Stanowiska Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej w sprawie zagrożeń związanych z promowaniem ideologii sprzecznych z chrześcijańską wizją człowieka.

Rada KIAK przyjęła dwa dokumenty, które prezentujemy w osobnym pliku: Kalendarium Akcji Katolickiej w Polsce na rok 2014 i Kierunki działania Akcji Katolickiej w Polsce.
Pod koniec zebrania przedstawiciele Akcji Katolickiej z całej Polski dzielili się swoimi niepokojami i doświadczeniami pracy w stowarzyszeniu, m.in. głos zabrała p. Barbara Hałas - delegat diecezji tarnowskiej do rady KIAK. Opowiedziała o spotkaniach modlitewno – formacyjnych dla członków AK, jakie w Roku Wiary odbyły się w bocheńskiej kopalni soli oraz przedstawiła propozycje współpracy z młodzieżą na przykładzie spotkań AK z KSM naszej diecezji w Zabawie.

Bożena Kwitowska
Prezes DIAK