33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II
Stary Sącz, 19 czerwca 2011r.

Kilka tysięcy osób z całej diecezji tarnowskiej spotkało się w niedzielę 19 czerwca 2011r. w Starym Sączu, gdzie przy papieskim ołtarzu dziękowano za beatyfikację Jana Pawła II. Podczas uroczystości trzy parafie: w Rajbrocie, Nowym Sączu i Słopnicach otrzymały relikwie bł. Jana Pawła II. Przekazano je także Diecezjalnemu Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu i siostrom Klaryskom.

Mszy św. przewodniczył Ks. kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
W homilii powiedział, że rodzina Bogiem silna to nie jest puste hasło, ale precyzyjny życiowy program.

Małżeństwo i rodzina są najcenniejszym dobrem wspólnym każdego narodu i społeczeństwa. Przyszłość idzie przez rodzinę, także przyszłość naszej Ojczyzny. Trzeba więc strzec rodziny, bronić ją przed niebezpieczeństwami. Szczególnie należy dbać o ustanowienie praw mądrych, które szanują naturę małżeństwa i rodziny, które tych instytucji nie niszczą, a wspomagają. W tej dziedzinie nikomu nie wolno eksperymentować, pod wpływem mody czy doraźnych korzyści wyborczych, gdyż eksperymentuje się na żywej tkance narodu i społeczeństwa mówił Gość z Watykanu.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej Ks. biskup Wiktor Skworc przypomniał, że Jan Paweł II był w Starym Sączu 12 lat temu i kanonizował bł. Kingę. Wskazywał, że apostolska posługa Jana Pawła II to pisany życiem testament, do którego trzeba wracać.

W tym miejscu będzie dalej trwała modlitwa o kanonizację bł. Jana Pawła Wielkiego i poznawanie Jego osoby i nauki w oparciu o Dom Pielgrzyma „Opoka" - powiedział bp Skworc.

W dniu jubileuszu rodzin diecezji tarnowskiej z okazji 225. rocznicy powstania diecezji, biskup ordynariusz podkreślił, że rodzina we współczesnym świece narażona jest na coraz to nowe zagrożenia i ryzykowne eksperymenty.

Konieczne jest zatem obejmowanie rodziny ochroną prawną. Przypominał o tym wielokrotnie bł. Jan Paweł II. Nie mniej ważna jest wspólnotowa modlitwa rodzinna, do której zachęcam. Pamiętajcie, rodzina, która się wspólnie modli jest nie do pokonania – przekonywał Ks. Biskup.

Ordynariusz diecezji mówił także o zjawisku migracji za pracą. Prosił parafie emigrantów, aby indywidualny czy grupowy wyjazd wiernych za granicę poprzedziła modlitwa, Msza św. czy nabożeństwo z udzieleniem błogosławieństwa. Biskup zaapelował także, by parafie żywo pielęgnowały więź z osobami, które wyjechały za granicę.

Biskup wskazując, że w polskim Sejmie złożono obywatelski projekt ustawy broniący życia od poczęcia, wyraził nadzieję, że parlamentarzyści - tarnowscy i sądeccy - nie zlekceważą tego głosu. - Będziemy pilnie obserwować jak będą głosować; dlatego proszę was o modlitwę za naszych parlamentarzystów, aby słuchali bł. Jana Pawła II i św. Maksymiliana Kolbe, obrońców życia; aby słuchali głosu sumienia, aby wreszcie słuchali swoich wyborców - powiedział Ks.bp Skworc.

Akcja Katolicka zaznaczyła swoją obecność poprzez liczny udział członków stowarzyszenia w Mszy św., delegacje z pocztami sztandarowymi oraz uczestnictwem swych przedstawicieli w procesji z darami ołtarza.

Tradycyjnie podczas uroczystości Biskup tarnowski posłał neoprezbiterów na pierwsze parafie. W roku Jubileuszu diecezji tarnowskiej odznaczył medalem "Dei Regno Servire" - Służyć Królestwu Bożemu - rodziny wyróżniające się przeżywaniem swego małżeństwa oraz rodzicielstwa ( m.in. opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi, stworzyły rodziny adopcyjne i zastępcze), a także zaangażowaniem w życie swoich wspólnot parafialnych.

Na zakończenie uroczystości odczytano treść listu do Ojca Świętego Benedykta XVI. Było to zapewnienie o modlitwie za Papieża i podziękowanie za beatyfikację Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Ryłko z Watykanu przywiózł też dla Sądeczan specjalne błogosławieństwo od papieża Benedykta XVI, które przekazał sądeczanom na zakończenie Mszy Świętej.

Po Mszy św. rozpoczęło się na placu papieskim wspólne świętowanie - festyn rodzinny organizowany tradycyjnie już przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej oraz Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II ze Starego Sącza.

Bożena Kwitowska, wiceprezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej
zdj. AK Barcice
Więcej zdjęć:

-jubileusz-rodzin-diecezjalne-dzikczynienie-za-beatyfikacj-jana-pawa-ii-foto-grzegorz-golec.html

kontakt: ak@diecezja.tarnow.pl