33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 0-14 63-17-347

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar
 

Santiago de Brzesko 
Pielgrzymka śladami Św. Jakuba Starszego Apostoła 

 

15 maja 2010r. członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej spotkali się - z racji Roku Jakubowego, w parafii św. Jakuba i NMP Matki Kościoła w Brzesku. 24 lipca br. miasto to zostanie decyzją Papieża Benedykta XVI oddane pod opiekę św. Jakubowi.

     W Auli Chrystusa Króla zebranych przywitał Proboszcz brzeskiej Parafii ks. Józef Drabik oraz prezes POAK p. Józef Witkowski, którzy wraz z członkami stowarzyszenia aktywnie włączyli się w dzieło rekonstrukcji drogi św. Jakuba w Małopolsce. 
Główny inicjator utworzenia szlaku św. Jakuba na Podkarpaciu p. Paweł Plezia z Bractwa Św. Jakuba Apostoła i Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Ropczycach opowiedział o początkach i obecnym stanie powstającego dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego szlaku pielgrzymkowego „Via Regia”. Następnie dr Franciszek Mróz z Krakowa przedstawił wykład ilustrowany prezentacją multimedialną pt. „Drogi św. Jakuba w Polsce”.

     Droga św. Jakuba, nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago, to szlak pielgrzymkowy do katedry 
w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Starszego (Większego), pierwszego męczennika wśród apostołów. Istniejąca od ponad 1000 lat Droga św. Jakuba, oznakowana charakterystyczną muszlą, jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Przeznaczona dla małych grup i indywidualnych pątników, pozwala doświadczyć ciszy,
refleksji i duchowej przemiany. 
     Na drodze św. Jakuba rodziła się świadomość europejska. Pielgrzymki z Polski trwały przez całe średniowiecze, do końca XVII wieku, potem ich natężenie zmalało. Na skutek dziejowych zakrętów, takich jak rewolucja francuska, reformacja, wojny napoleońskie, a także klęski żywiołowe pielgrzymowanie zostało zapomniane. W 1982r. Jan Paweł II w „Akcie Europejskim” zawarł następujące wezwanie: (…)Ja, Jan Paweł, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski ze względu na swe początki, tradycję, kulturę i żywotne więzy, syn narodu słowiańskiego wśród Latynów i łacińskiego pośród Słowian, ja, następca Piotra na Stolicy Rzymskiej, stolicy, którą Chrystus zechciał umieścić w Europie i którą kocha za jej trud szerzenia chrześcijaństwa na całym świecie, ja, biskup Rzymu i pasterz Kościoła powszechnego, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna. Odbuduj swoją jedność duchową(…)”. Cztery lata później Rada Europy uznała Camino de Santiago za najważniejszy szlak kulturowy kontynentu i zachęcała władze regionów do odtwarzania i utrzymywania dawnych, pątniczych szlaków. W 1993r. odtworzono Drogę św. Jakuba w Hiszpanii, a w 1998r. Unesco wpisało ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

       W Polsce rozwój prac nad odtwarzaniem dróg Jakubowych rozpoczął się u schyłku pontyfikatu Jana Pawła II. Otwarcie pierwszego odcinka Camino na terenie naszego kraju nastąpiło w cztery miesiące po śmierci Papieża-Pielgrzyma. W ciągu 5 lat (od 2005r.) odtworzono i oznakowano 1800 km dróg św. Jakuba. Uczyniono to na podstawie zapisków średniowiecznych, wykopalisk archeologicznych (muszle), map traktów handlowych i miejscowości z parafiami pw. św. Jakuba. Pierwszy odcinek Drogi Dolnośląskiej, prowadzący od Głogowa do Zgorzelca, włączył się w system dróg św. Jakuba w Europie zachodniej. Pierwszy odcinek Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Pałecznicy do Krakowa otwarty został 25 października 2008 r. Całość trasy otwarto w dniu 25 lipca 2009 r., czyli w święto św. Jakuba Apostoła.

         Po wykładzie członkowie AK mieli okazję zadawać pytania Prelegentom – pasjonatom sprawy odbudowy dróg Jakubowych w Polsce, a następnie uczestniczyć we Mszy Św. koncelebrowanej, podczas której homilię wygłosił ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk - Asystent Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Na wstępie przypomniał jedną z wielu zachowanych fotografii Ojca Św. Jana Pawła II, wykonane na placu św. Piotra, na którym Papież w szatach pontyfikalnych, ze wzrokiem skierowanym przed siebie, trzyma w prawej ręce pastorał, a w lewej dłoń wpatrzonego weń chłopca, beztroskiego, ufnego. To symboliczne ujęcie - ojciec daje pewność, więc dziecko czuje się bezpiecznie przy ojcu. W odczytanej Ewangelii św. Jana Jezus kieruje do nas słowa: „proście, a otrzymacie, aby radość wasza była pełna”. Bycie synem niesie poczucie, że jest ktoś, komu ufam; ktoś będący gwarantem trafności dróg życiowych. Bóg daje nam pokój, ostoję, drogowskaz. Stabilność i pełnia szczęścia nie leży w nas, ale w Ojcu, którego rękę ściskamy. 
Bez tej dłoni Ojca czujemy się zagubieni. 

           Św. Jakub wiedział, że do pełni szczęścia konieczny jest Bóg /muszla jest znakiem sakramentu chrztu dającego udział w życiu Boga/. Dziś człowiek chce osiągnąć szczęście sam - to złudna droga. Potrzebna jest pokora - pełna prawda o ludziach, która otwiera nas na Boga Ojca. Nasze szczęście jest 
w Bogu, a nie w zaradności rąk, bystrości umysłu i …pysze. 
W 1997r. w Poznaniu Jan Paweł II powiedział : „nie można zamknąć człowieka wyłącznie 
w obrębie świata materialnego z pominięciem Stwórcy. Jest to bowiem przeciwko naturze człowieka, przeciw jego wewnętrznej prawdzie, gdyż serce ludzkie - jak powiedział św. Augustyn - jest niespokojne, dopóki nie spocznie w Bogu. Osoba ludzka, stworzona na obraz i podobieństwo Boga, nie może stać się niewolnikiem rzeczy, systemów ekonomicznych, cywilizacji technicznej, konsumizmu, łatwego sukcesu. Człowiek nie może stać się niewolnikiem swoich różnych skłonności i namiętności, niekiedy celowo podsycanych. Przed tym niebezpieczeństwem trzeba się bronić. Trzeba umieć używać swojej wolności, wybierając to, co jest dobrem prawdziwym. Nie dajcie się zniewalać! Nie dajcie się zniewolić, nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać z rozczarowaniem, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem.” 
        Ofiarne życie św. Jakuba przejawiało się troską o to, by człowiek nie zamknął się w okowach tego świata. Pielgrzymował i sam złożył ofiarę życia męczeńskiego - jako pierwszy z apostołów. Szlak Jakubowy swoją mądrość pisze przez zjednoczenie z Bogiem. Droga św. Jakuba jest bowiem drogą pokory. Bez Boga życie jest niepewne, niestabilne; a z Nim – dojrzałe. 
         Benedykt XVI w swojej encyklice „Caritas in veritate” („Miłość w prawdzie”) pisze o konieczności prymatu Boga w ludzkich sprawach. „Prawda jest światłem nadającym miłości sens i wartość”. Papież przypomina, że „Miłość jest królewską drogą nauki społecznej Kościoła”. Św. Jakub dbał, by na drogach ludzkiego życia nie pozostał sam. Obecność Boga w naszym życiu daje sens i strzeże przed zrelatywizowaniem prawdy. Na tę drogę Bóg dał człowiekowi pokarm, który nas wzmacnia i pozwala odzyskać nadwątlone siły, byśmy w drodze nie ustali. Na tej drodze możemy pobłądzić, więc Bóg dał nam 
i słowa przywracania zdrowia, gdy duch rozchorował się i umarł z grzechu - w sakramencie pojednania. 
      Motywem naszego działania powinno stać się pragnienie, by nie brakło Boga człowiekowi starego kontynentu; Europie podążającej pielgrzymim szlakiem do Santiago de Compostela…

 

Bożena Kwitowska 
wiceprezes DIAK diec. tarnowskiej

 

 

Drogi Św. Jakuba zobacz fotogalerię

 

 


kontakt: ak@diecezja.tarnow.pl