Up REKOLEKCJE W DRODZE Slideshow

Na początku lipca członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej uczestniczyli w nietypowych rekolekcjach. Poznawali Boga poprzez Jego Słowo i odkrywali Stwórcę w Jego dziele stworzenia, kontemplując piękno Bożego świata. Na trasie wędrówki, podczas której opiekę duchową sprawowali kapłani: ks. Jan Bartoszek – Asystent diecezjalny AK i ks. Grzegorz Gil (rodem ze Starego Sącza), znalazły się: Słowacja, Węgry, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina.
Pielgrzymkę rozpoczęto Eucharystią w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, a drugi dzień - mszą św. w kościele polskim pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Budapeszcie. W następnych dniach Najświętsza Ofiara sprawowana była w Matczynej wiosce i kościele św. Jakuba w Medziugoriu, gdzie rozpoczęły się XX rekolekcje kapłańskie, gromadzące w tym roku ponad 400 księży z 23 krajów, oraz w zbudowanym na wzór Lourdes chorwackim sanktuarium Vepric.

W czasie podróży Kościelny Asystent Diecezjalny AK DT ks. dr Jan Bartoszek prowadził konferencje pn. „Życie udane czy udawane?”, podczas których słuchacze mogli konfrontować własne życie z wyznawaną wiarą. Rekolekcjonista określił życie udawane jako to przeżywane w zakłamaniu; przywoływał chwile, gdy dom zbudowany na kłamstwie gwałtownie się rozpada, opada maska złudzeń i wszystko zdaje się popadać w ruinę: małżeństwo, przyjaźń, reputacja, zdrowie. Gdzie wtedy szukać oparcia, w Kim to wszystko może się odbudować?

Podczas jednej z nauk Ks. Asystent podał oryginalną interpretację przypowieści o paralityku, wg której załamanie, lęk, zamieszanie i niepowodzenie prowadzą najbliżej Jezusa. Być może te cztery siły są paradoksalnie czterema „pielęgniarzami” unoszącymi sparaliżowanego człowieka ponad dach i kładącymi go wprost do nóg Jezusa? I my mamy „odkryć dach”: odkryć nie tylko sens, ale i dostęp do osoby Jezusa. Jezus nie dostrzegł wiary w sparaliżowanym, tylko w czterech jego przyjaciołach; w tym człowieku nie było już nic, na czym Oko Miłosierdzia mogłoby spocząć. Jezus, widząc ich wiarę, uzdrowił paralityka. Nie mógł dopatrzyć się wiary w nim, szukał więc jej w tych, którzy go znosili. Ks. Asystent proponował różne formy modlitwy: modlitwę zawierzenia, oddania, uzdrowienia czy wreszcie modlitwę bezsilności.

Pełne uczestnictwo w Eucharystii, słuchanie Słowa Bożego, głoszone konferencje, wspólne modlitwy z wielojęzyczną rzeszą pielgrzymów, udział w nabożeństwach, prowadzonych nieraz w ekstremalnych warunkach, wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu, ale także spontaniczny podziw dla otaczającej nas przyrody, dostarczały wielu głębokich przeżyć duchowych i estetycznych, poruszały uśpione struny naszych serc, wzbudzały zachwyt nad wspaniałością naturalnego piękna, a w konsekwencji uwielbienie dla Jego Stwórcy.

Bożena Kwitowska, prezes DIAK

Msza św. w intencji pielgrzymów zostanie odprawiona w kościele św. Elżbiety w Starym Sączu w poniedziałek 13 lipca o godz. 18.


DSC_0009
DSC_0020
DSC_0031
DSC_0059
DSC_0063
DSC_0065
DSC_0097
DSC_0102
DSC_0107
DSC_0131
DSC_0145
DSC_0152
DSC_0156
DSC_0184
DSC_0214
DSC_0229
DSC_0283
DSC_0292
DSC_0300
DSC_0348
DSC_0363
DSC_0366
DSC_0378
DSC_0385
adr
DSC_0429
SAM_1787

Całkowita ilość zdjęć: 27 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Pomoc