33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 14 631 -73 -47

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

POSIEDZENIE RADY KIAK
Warszawa, 10-12 kwietnia 2015r.

W dniach 10-12 kwietnia br. odbywało się w Warszawie posiedzenie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. W Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym na warszawskich Bielanach zgromadzili się prezesi Diecezjalnych Instytutów AK oraz delegaci do Rady KIAK. Diecezję Tarnowską reprezentowała Prezes DIAK Bożena Kwitowska.

W piątkowy wieczór Ks. Bp Marek Solarczyk, Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej, sprawował Eucharystię, podczas której modlono się za poległych Rodaków w 75 rocznicę zbrodni katyńskiej i 5 rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Sobotnie obrady poprzedzone były Mszą św., odprawioną przez Ks. Asystenta Bp Marka Solarczyka, który również wygłosił homilię.
Podczas posiedzenia członkowie Rady wysłuchali i przyjęli sprawozdania z działalności Zarządu KIAK oraz Komisji Rewizyjnej. Prezes KIAK Halina Szydełko przypomniała najważniejsze wydarzenia minionego roku, m.in. konkurs dla dzieci i młodzieży zorganizowany przy współpracy z TVP w 30. rocznicę śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz konferencję w Sejmie RP pn. „Chrześcijański wymiar polityki w nauczaniu św. Jana Pawła II”.
Delegaci wysłuchali także wystąpienia Sekretarza Zarządu KIAK Kazimierza Kryli, dotyczącego działalności Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej w roku 2014, opracowanego na podstawie sprawozdań złożonych przez prezesów DIAK-ów. Akcja Katolicka w Polsce liczy obecnie 19470 członków zwyczajnych zrzeszonych w 1843 Parafialnych Oddziałach AK oraz 3506 członków wspierających.
Omówiono przygotowania do czerwcowej ogólnopolskiej pielgrzymki AK na Jasną Górę oraz do II Krajowego Kongresu AK, który odbędzie się w dniach 17-20 września w Krakowie.
W części formacyjnej spotkania Ks. dr Krzysztof Czapla z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego, wygłosił konferencję: „Fatima – wezwania do pokuty i nawrócenia”, wpisującą się w Wielką Nowennę Fatimską przed zbliżającą się 100. rocznicą objawień.

Bożena Kwitowska

Foto: E. Kaźmierczak, B. Kwitowska, J. Skórkiewicz