Up SPOTKANIA SENIORÓW PARAFII MATKI BOŻEJ NIEPOKALANEJ W NOWYM SĄCZU 31 stycznia 2015 r. Slideshow

Spotkania w Klubie Seniora w nowym roku rozpoczęliśmy uroczyście 31 stycznia. Licznie przybyli Seniorzy mogli w miłej i świątecznej atmosferze cieszyć się sobą wzajemnie, kolędować, a także kosztować domowe potrawy i wypieki. Przewodnią myślą spotkania był temat: „Kolędnicy Misyjni”, poznania idei i historii powstawania tych grup kolędników oraz zasad ich funkcjonowania. W sposób niezwykle interesujący i przystępny opowiadał o tym Pan Wojciech Kwitowski – członek AK. Sam taką wiedzę nabywszy - w czasie spotkania formacyjnego dla świeckich w Domu Formacji Misyjnej ks. Jana Czuby w Czchowie pod koniec ubiegłego roku, z wielką radością i zaangażowaniem dzielił się nią z uczestnikami spotkania. Można się było dowiedzieć o tym że:
1. Kolędowanie rozpoczęło się w Niemczech w 1954 roku (pn. Dreikönigsaktion – tam akcja ściśle wiąże się ze świętem Trzech Króli), a potem w Austrii w 1959 roku (pn. Sternsinger). W Polsce Kolędnicy Misyjni rozpoczęli działalność w 1994 roku. Również na Słowacji akcja ma dość duży zasięg. Ciekawostka: w ciągu 60 lat w Niemczech uzyskano ze zbiórek ogromną sumę - blisko 700 mln euro!
2. Łącznie, w samych Niemczech w akcji co roku bierze udział 85 tys. dzieci.
3. W Polsce największa liczba parafii, w których organizuje się kolędowanie jest w diecezji tarnowskiej – na 450 parafii odbywa się ono w 410. Ale są też diecezje, gdzie tylko w dwóch parafiach odbywa się kolędowanie dzieci. Ciekawostka: jedna tylko diecezja – właśnie tarnowska, osiągnęła w ostatnim roku w zbiórkach sumę pieniędzy dwa razy większą niż pozostałe 40 diecezji w Polsce.
Ks. Czermak, Dyrektor Wydziału Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, który prowadził szkolenie, wymienił i objaśnił główne cele, jakie ma do zrealizowania kolędowanie misyjne dzieci: Cel pierwszy, najważniejszy: Ewangelizacja w okresie Bożego Narodzenia. Cel drugi: Powszechność akcji. Cel trzeci: Podtrzymać zwyczaj kolędowania Cel czwarty: Kolędowanie to akcja pomocy: dzieci – dzieciom.
4. Na czym polega „pedagogika kolędników misyjnych”? Dzieci, odnoszą wiele korzyści ze swojego zaangażowania w akcję, mianowicie: • nauczą się współczucia dla innych • staną się otwarte na potrzeby drugiego człowieka • wyzbędą egoizmu • nauczą się kochać wszystkich ludzi • nauczą się przygotowywać stroje dla swoich postaci • nauczą się pomagać przy pracach związanych z dodatkowymi elementami potrzebnymi do kolędowania • nauczą się oszczędności i zaradności • zyskają szacunek dla jedzenia i nawet drobnych sum pieniędzy
5. Ksiądz Marek Muszyński – misjonarz pracujący długo w Republice Środkowoafrykańskiej, zaprezentował miejsce swojej pracy misyjnej, czyli szpital w Bagandou. Drugi z misjonarzy pracujących w Bagandou – ksiądz Jacek Kwiek – przedstawił relację fotograficzną z pracy na misjach w tym szpitalu.
6. Projekty kolędnicze 2015, czyli na jakie cele misyjne przeznaczone zostaną środki uzyskane podczas kolędowania w br.?: Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci w tym roku są dedykowane dla Indii, a 9 projektów diecezjalnych zatwierdzono dla następujących lokalizacji: • Kongo – dom katechetyczny w Dolisie • Rep. Środkowoafrykańska – przedszkole w Baboua • Rep. Środkowoafrykańska – szpital w Bagandou • Kamerun - szkoła dla głuchoniemych • Boliwia – przychodnia lekarska, leki i narzędzia w Guabira • Republika Konga • Boliwia • Republika Konga – formacja dzieci • Republika Konga - dożywianie dzieci w szkole.
7. Praktyczne uwagi dotyczące stroju i kolęd koniecznych do spełnienia w grupach kolędujących dzieci: Skład grupy: Maryja z Dzieciątkiem, Św. Józef, Anioł, „Latynos”, „Afrykańczyk” Hasło na gwieździe lub skarbonce obowiązkowe Kolory obowiązujące w wystroju gwiazdy – kolory poszczególnych kontynentów: • zielony – Afryka • czerwony – Ameryka • biały – Europa • niebieski – Oceania • żółty – Azja
Pięknym dopełnieniem spotkania był występ zespołu muzycznego działającego przy Szkole Podstawowej w Rąbkowej, gmina Łososina Dolna. Zespół gościł dzięki staraniom i zaangażowaniu Pani Haliny Stanuch, członkini AK - nauczycielki tej szkoły. Na rozpoczęcie występu uczeń klasy VI w stroju góralskim złożył wszystkim obecnym noworoczne życzenia, a następnie dziewczynki w strojach krakowskich wyśpiewały wiele kolęd i regionalnych pastorałek. Koncert zakończyli trzej królowie swoim występem. Zespół ma wiele sukcesów na swoim koncie. Wszyscy członkowie zespołu brali udział w tegorocznej kolędzie misyjnej, bardzo chętnie odwiedzali domy swojej parafii Tabaszowa w przekonaniu, że robią coś dobrego i że pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Czynią to każdego roku bezinteresownie, radośnie i z głębi serca, angażując także swoich rodziców, głównie do przygotowania strojów misyjnych. Zespołem kieruje nauczycielka, zaangażowana w kultywowaniu tradycji regionalnych – Pani Maria Hajduga, przy dużym wsparciu dyrektorki szkoły Pani Marii Orzeł. „Było nam bardzo miło, że mogliśmy kolędować dla tak zacnej grupy - Seniorów. Jest to nasz dobry uczynek, który zaowocuje w dalszym naszym życiu” – tak mówi Madzia Gucwa – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Weronika dodaje, że: ”Zawsze trzeba być dobrym, bo zawsze dobro powraca do nas i cieszę się, że mogłam kolędować w Nowym Sączu, w parafii w której mieszka moja wychowawczyni Pani Halina Stanuch”.

Na drugie spotkanie Seniorów wybraliśmy dzień 14 lutego jako „Spotkanie zapustno- walentynkowe” z racji trwających dni zapustnych i wypadającego w tym dniu wspomnienia św. Walentego, popularnie zwanego „walentynkami”. Ideą spotkania było wzajemne użyczenie sobie miłości i radości świętowania tego dnia we wspólnocie. Rozkoszowaniu się, jak na zapusty przystało, smakiem świeżutko upieczonych z samego rana pączków, chrustem i innymi specjałami nie było końca. Słuchaliśmy o zwyczajach i obyczajach tych szczególnych dni z przekazów polskiej tradycji, sami wiele sobie przypominając i chętnie dzieląc się swoimi przeżyciami z dzieciństwa i młodości. Ks. Proboszcz Kazimierz Markowicz przybliżył postać św. Walentego, jego życie i zasługi dla Nieba, które były podwalinami powstania święta zakochanych, czyli popularnych dzisiaj walentynek. Okazuje się, że święto zakochanych obchodzone 14 lutego, niesłusznie bywa stawiane w jednym rzędzie z Halloween, jako kolejny eksportowany produkt kultury anglosaskiej. Bowiem, wspominany tego dnia w kalendarzu liturgicznym św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI. Najbardziej uroczyście obchodzi się ten dzień w ojczyźnie św. Walentego. Co roku w niedzielę najbliższą 14 lutego w katedrze w Terni odbywa się Święto Zaręczyn. Zgromadzone przy grobie św. Walentego setki par narzeczeńskich, przybyłych nieraz z różnych stron świata, przyrzekają sobie miłość i wierność na czas do dnia ślubu. W 1997 r. krótki list do zgromadzonych w Terni narzeczonych napisał papież Jan Paweł II. Jego treść została wyryta na płycie wmurowanej w pobliżu grobu św. Walentego. Wiele miast w Europie przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W Chełmnie, obok modlitw przy relikwiach świętego ma miejsce barwny przemarsz ulicami miasta i ułożenie walentynkowego serca ze świec na rynku. Spotkanie zakończyliśmy modlitwą do św. Walentego : „ Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają, Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju, Ty, który - dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości - zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę: W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody. Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna, i który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.”

Maria Szczepankiewicz
Wiceprezes POAK
Parafii Matki Bożej Niepokalanej
w Nowym Sączu

zdj.: Maria Dąbrowska, Wojciech Kwitowski


DSC_0386 2
IMG_7431
IMG_7432
IMG_7433
IMG_7434
IMG_7436
IMG_7437
IMG_7438
IMG_7439
IMG_7444

Całkowita ilość zdjęć: 10 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Pomoc