33-100 Tarnów, ul. Legionów 30,   poniedziałek, środa, piątek - godz. 10- 12,   telefon: 14 631 -73 -47

Dekrety i Listy Pasterskie Biskupi do Akcji Katolickiej Materiały n/t Akcji Katolickiej Program działania i terminarz
Rada Instytutu Zarząd Instytutu Uchwały Rady Instytutu Wykaz oddziałów parafialnych
Różaniec w Radio Plus Asystenci Dekanalni Statut i Regulamin Sztandar

REKOLEKCJE I RADA KIAK
Warszawa, 13-15. XI 2015r.

W dniach 13-15 listopada br., w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Warszawskiej na Bielanach, odbyły się rekolekcje dla członków Rady KIAK i  księży asystentów diecezjalnych struktur połączone z posiedzeniem Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

Rekolekcje, które prowadził ks. Bogusław Kowalski, proboszcz parafii katedralnej diecezji warszawsko – praskiej, były dla zebranych czasem wyciszenia, zatrzymania się, refleksji nad własnym życiem. Głoszone Słowo Boże, przekazywane w sposób bardzo przyjazny i przystępny, uczyło, podtrzymywało, pokazywało drogę jak żyć, aby zasłużyć na radość życia wiecznego. Tylko życie blisko Boga daje to szczęście człowiekowi i nieustanna modlitwa, bez której wiara człowieka umiera.

Posiedzenie Rady KIAK rozpoczęła wspólna modlitwa, słowo ks. bp Marka Solarczyka oraz prezes Haliny Szydełko. Obrady prowadziło prezydium w składzie: Jeremi Kalkowski (diecezja rzeszowska) – przewodniczący, Robert Denis (diecezja warszawsko-praska) – wiceprzewodniczący i Bożena Kwitowska (diecezja tarnowska) – sekretarz.

Na posiedzeniu przyjęto kierunki działania stowarzyszenia na rok 2016, projekt preliminarza dochodów i wydatków, podsumowano II Krajowy Kongres AK, który odbył się we wrześniu w Krakowie oraz wybrano kandydatów na prezesa Zarządu KIAK.

Ważnymi wydarzeniami w 2016 roku, wyznaczającymi obszary zaangażowania dla AK są:

- Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Włączenie się w ich organizację w diecezjach daje szansę nawiązania współpracy z młodymi ludźmi, których AK pragnie  widzieć w szeregach stowarzyszenia;

- 1050 rocznica Chrztu Polski. To okazja do odnowienia  naszej wiary i ukazania wielkiego dziedzictwa naszej historii,  która zakorzeniona jest w chrześcijaństwie. Obchody centralne odbędą się w Gnieźnie (14.04.2016r.) oraz w Poznaniu (15,16.04.2016r.).

Zebrani dokonali również wyboru trzech kandydatów na prezesa Zarządu KIAK. Są to według liczby uzyskanych głosów :

·         Halina Szydełko, obecna prezes Zarządu KIAK z diecezji rzeszowskiej;

·         Urszula Furtak – członek Zarządu KIAK, prezes Zarządu DIAK w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej;

·         prof. Zbigniew Trybuła, w-ce prezes Zarządu KIAK, prezes Zarządu DIAK w diecezji kaliskiej.

Prezesa Zarządu KIAK mianuje Konferencja Episkopatu Polski spośród trzech wybranych przez Radę kandydatów przedstawionych przez Krajowego Asystenta Kościelnego.

Niedzielnej liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Marek Solarczyk. W homilii nawiązał m.in. do serii zamachów w Paryżu „wpisujących się w pierwsze czytanie i Ewangelię św. Marka, sygnalizujących nadejście czasów ostatecznych; jest to zachęta i zaproszenie Chrystusa skierowana do ludzi, aby potrafili dostrzec w sobie umiejętność odczytywania znaków, a także obudzić wrażliwość odnajdywania w Słowie Bożym dobra Najwyższego”. Podczas Eucharystii modlono się w intencji ofiar tragedii.

Barbara Hałas

Delegat do Rady KIAK