Up Spotkanie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej w Starym Sączu w dniu 17.05.2014 r. Slideshow

SPOTKANIE MODLITEWNO – FORMACYJNE

AKCJI KATOLICKIEJ DIECEZJI TARNOWSKIEJ

STARY SĄCZ, 17 maja 2014 r.

 

 

Blisko 300 członków Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej zgromadziło się 17 maja br. w Starym Sączu w przeddzień urodzin Św. Jana Pawła II, by wspólnotowo uczestniczyć w dziękczynieniu za  kanonizację wielkiego Rodaka. Data spotkania była znamienna jeszcze z jednego powodu: dokładnie rok temu Akcja Katolicka podczas pielgrzymki do Rzymu modliła się przy grobie Jana Pawła II i wraz z przedstawicielami ruchów i stowarzyszeń kościelnych całego świata uczestniczyła w czuwaniu modlitewnym z Papieżem Franciszkiem w wigilię Zesłania Ducha św.

 

            Spotkanie modlitewno – formacyjne odbywało się więc w szczególnym czasie, ale i szczególnym miejscu - przy Ołtarzu Papieskim. To jedyny zachowany w Polsce ołtarz, na którym Ojciec św. Jan Paweł II sprawował Najświętszą Ofiarę podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Kiedyś Ojciec święty, dziś i Ojciec i Święty J Ojciec narodu, a także Ojciec odrodzonej Akcji Katolickiej. Mówiąc o wiernych świeckich, którzy „winni poczuć się rzeczywistymi podmiotami w życiu Kościoła”, Jan Paweł II wskazał na szczególne znaczenie Akcji Katolickiej jako niezastąpionego środka formacji apostolskiej świeckich. W przemówieniu do biskupów polskich, wygłoszonym w styczniu 1993r., Papież powiedział: „Spełnienie tego wielkiego zadania, jakie Chrystus powierzył Kościołowi, nie jest możliwe bez czynnego zaangażowania katolików świeckich, świadomych swego powołania i misji w Kościele i w świecie. (…) Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła.”

 

            Ze względu na niesprzyjającą pogodę spotkanie odbywało się w kaplicy Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania „Opoka”.

Pierwszą konferencję zatytułowaną „„«Uczyńcie nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!» - wierność członków Akcji Katolickiej papieskiemu przesłaniu” wygłosił ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Rozpoczął i zakończył fragmentami profetycznego wiersza J. Słowackiego „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza…”

Prelegent podał wiele cech charyzmatu Akcji Katolickiej, m.in. wskazując na dynamizm uświęcający, wyzwanie, powołanie, etykę błogosławieństw. Dokonał charakterystyki AK wg szczegółowych kryteriów, przywołując kryterium charyzmatyczne (pneumatika- to, co pochodzi od Ducha; energemata -  silne działanie dla społeczności, święta aktywność z siły Bożej; diakonia – posługa), kryterium eklezjalne (AK to żywy Kościół, żywe budowanie), kryterium sakramentalne (skąd brać ludzi? z nawrócenia!), kryterium moralne (czystość sumień).

 

            Świadectwo o Świętym Janie Pawle II i jego wadowickim życiu przedstawił ks. infułat Jakub Gil z Parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Przypomniał pobyt Papieża Jana Pawła II w Starym Sączu i Wadowicach, akcentując siłę modlitwy. Spotkania te bowiem odbyły się w tym samym dniu - 16 czerwca 1999r. i choć do końca prawie pewne było, iż Ojciec św. w nich uczestniczyć nie będzie z powodu choroby, jednak przyjechał. Na błoniach starosądeckich odbył swoistą wędrówkę po szczytach, ukazując życie jako drogę, pielgrzymowanie, natomiast w Wadowicach wspominał swoje życie wśród zwykłych ludzi, ulice i miejsca ‘przyziemne’. Kondycję ludzką cechuje taka właśnie rozpiętość: podróż po szczytach (ludzie gór, chcący zdobywać więcej, mający ideały) i droga po ulicach wśród zwykłych, szarych ludzi.

W drugiej części wystąpienia Ks. Infułat przedstawił lata dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły, mieszkającego do 18 roku życia w Wadowicach. Zwrócił szczególną uwagę na atmosferę domu rodzinnego Karola Wojtyły- powiązanie religijności z patriotyzmem, a także na znamienny rys życiorysu przyszłego Papieża – wczesne odejście Jego bliskich.

 

            Po konferencjach została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Ks. inf. Jakuba Gila w koncelebrze z Asystentem diecezjalnym AK DT Ks. dr Janem Bartoszkiem i Asystentami dekanalnymi i parafialnymi Akcji Katolickiej.

W homilii Ks. Infułat nawiązał do przeżywanej na Placu św. Piotra uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, na początku której odkrywał piękno Litanii do Wszystkich Świętych i snuł refleksje, jak przez wieki do rzeki świętości dopływają poszczególne osoby. Wspominał osobiste, bezpośrednie kontakty ze Świętym: wpierw Rekolekcjonistą, potem Wykładowcą, następnie Metropolitą krakowskim, wreszcie Papieżem. Jan Paweł II był blisko człowieka, dzielił się z nim i chciał, byśmy i my potrafili się dzielić. Nawiązując do papieskiego zawierzenia Maryi („Totus Tuus”) Kaznodzieja artykułował nie do przecenienia rolę matki w domu. Silnie zaakcentował znaczenie powołania do życia małżeńskiego. Najbliższe środowisko powinno być dla nas najważniejsze. Teraz idzie przez świat potężna kultura śmierci, niszczenie życia- na początku i przy jego końcu. Konieczna jest obrona godności i wielkości człowieka. Być przy człowieku- to droga do świętości: „gdy miłość mieć będziecie jedni ku drugim”. Niech Maryja nam to wyprosi - modlitewnie zakończył homilię Świadek kapłańskiego życia Św. Jana Pawła II.

 

Bożena Kwitowska, prezes DIAK

Foto: Janusz Górecki, Wojciech Kwitowski

stary sacz 01
stary sacz 02
stary sacz 03
stary sacz 04
stary sacz 05
stary sacz 06
stary sacz 07
stary sacz 08
stary sacz 09
img_6417
img_6418
img_6423
stary sacz 10
stary sacz 11
stary sacz 12
stary sacz 13
stary sacz 14
stary sacz 15
stary sacz 16
stary sacz 17
img_6422b
stary sacz 18
stary sacz 19
img_6416
stary sacz 20
stary sacz 21
stary sacz 22
stary sacz 23
stary sacz 24
stary sacz 25
stary sacz 26
stary sacz 27
img_6429
stary sacz 28
stary sacz 29
stary sacz 30
img_6424
img_6425
img_6427
stary sacz 31
stary sacz 32
stary sacz 33
stary sacz 34
stary sacz 35
stary sacz 36
stary sacz 37
stary sacz 38
stary sacz 39
stary sacz 40
stary sacz 41
stary sacz 42
stary sacz 43
stary sacz 44
stary sacz 45
stary sacz 46
stary sacz 47
stary sacz 48
stary sacz 49
stary sacz 50
stary sacz 51
stary sacz 52
stary sacz 53
stary sacz 54
stary sacz 55
stary sacz 56
stary sacz 57
stary sacz 58
stary sacz 59
stary sacz 60
stary sacz 63
stary sacz 61
img_6428
stary sacz 62
stary sacz 64
stary sacz 65
stary sacz 66

Całkowita ilość zdjęć: 76 | Ostatnia aktualizacja: 18.05.14 22:45 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Pomoc