Up Społeczna Nauka Kościoła - Encykliki Slideshow

21 listopada gościliśmy w naszej parafii ks. dr hab. Ireneusza Stolarczyka, profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ks. profesor przybył do nas na zaproszenie naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Wraz z ks. Asystentem POAK Pawłem Nowakiem odprawił Mszę św. w intencjach naszych parafian. W krótkim kazaniu nawiązał do tajemnicy Bożego Miłosierdzia i obrazu, na którym widać, jak Chrystus wychodzi na przeciw każdemu człowiekowi.
Po Mszy św. w świetlicy parafialnej dla członków AK i wszystkich zainteresowanych ks. profesor wygłosił wykład poświęcony Społecznej Nauce Kościoła. Mówił o tym, że Ewangelia uczy, jak powinny wyglądać nasze relacje z ludźmi, bo czytamy w niej między innymi: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych – Mnieście uczynili”, „Królestwo Boże jest wśród was”, „Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem”, jednak nasze relacje nie zawsze są zgodne z nauczaniem Pana Jezusa. Od ponad 100 lat Kościół wydaje encykliki poświęcone ważnym sprawom społecznym. Pierwsza z nich to „Rerum Novarum” wydana w 1891 r. przez Leona XIII, w której papież przestrzegał zarówno przed wyzyskiem robotników, jak i zamianą własności prywatnej na wspólną. Domagał się również ochrony pracowników i sprawiedliwego podziału wytworzonych dóbr by ci, którzy wytwarzają dobra nie żyli w nędzy. 40 lat później papież Pius XI wydał Quadragesimo Anno „o odnowieniu ustroju społecznego i dostosowaniu go do zasad Ewangelii”. Encyklika mówi o potrzebie solidaryzmu chrześcijańskiego, bo żyjemy dla innych i potrzebie zażegnania konfliktów przez realizację Przykazania miłości. W encyklice „Mater et Magistra” ogłoszonej przez Jana XXIII w 1961 roku papież mówi o współczesnych przemianach społecznych w świetle nauki chrześcijańskiej i o rosnących dysproporcjach, które uderzają w życie rodzinne i społeczne oraz prowadzą do przemocy. W encyklice z 1963r. „Pacem in Terris” ogłoszonej w atmosferze zimnowojennych sporów papież podkreśla, że pokój jest Bożym darem, zależy od przestrzegania Bożego prawa i rozpoczyna się w sercu człowieka otwartym na działanie łaski. W 1967 roku Paweł VI poświęcając sprawom społecznym encyklikę „Populorum progressio”, czyli o popieraniu rozwoju narodów, przypomniał, że nie każdy postęp prowadzi do rozwoju, gdyż współczesne osiągnięcia często działają przeciw człowiekowi.
Wykładowca podkreślił aktualność treści zawartych w nauczaniu społecznym Kościoła. Nie możemy jednak się bać i popadać w zniechęcenie, gdyż Jezus zwyciężył śmierć i mówi „Pokój wam!” Słowa „nie lękaj się” znajdziemy w Piśmie Świętym aż 365 razy, czyli na każdy dzień roku. Pan mówi: „Ja jestem z wami aż do skończenia świata”, a pokój na świecie zaczyna się od naszego serca, bo w sercu biorą początek nasze decyzje, które emanują na otoczenie. Jeśli chcemy zmieniać świat musimy zmienić własne serce i „zło dobrem zwyciężać”, jak błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Po wykładzie przyszedł czas na pytania i refleksje. Ks. profesor podziękował za zaproszenie i udzielił nam błogosławieństwa. To spotkanie uświadomiło nam, że nasza religijna wiedza wciąż potrzebuje uzupełniania.
Warto korzystać z różnych źródeł, jak chociażby wykłady, religijne audycje, czasopisma i dokumenty Kościoła, które można znaleźć chociażby na portalu Opoka pod adresem: www.opoka.org.pl/biblioteka/


Foto. Jerzy Zgłobica
DSC00503_k
DSC00519_k
DSC00523_k
DSC00528_k
DSC00533_k
DSC00534_k
DSC00535_k
DSC00576_k
DSC00581_k

Całkowita ilość zdjęć: 9 | Ostatnia aktualizacja: 01.12.14 20:49 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Pomoc