Up „KATYŃSKI ŁAŃCUCH NIEWIDZIALNY” – SPOTKANIE Z JERZYM GIZĄ 18. IV 2013r. Slideshow

18 kwietnia w Galerii parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu odbyło się spotkanie z Jerzym Gizą, autorem „Nowosądeckiej listy katyńskiej”.

Spotkanie zatytułowane „Katyński łańcuch niewidzialny” było trzecim wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Zbrodnia Katyńska” - obok wernisażu poprzedzonego Mszą św. i sesji edukacyjnej z udziałem historyków IPN-u– gromadzącym znaczną liczbę uczestników, w tym przedstawicieli AK z całej diecezji. Reprezentowane były POAK-i z Barcic, Bochni, Dębicy, Gołkowic, Kamionki, Królowej Górnej, Nawojowej, Nowego Sącza, Starego Sącza, Szczawnicy, Tarnowa.
Przypomnijmy, że wystawa eksponowana w parafialnej galerii przez miesiąc, została zorganizowana przez Akcję Katolicką parafii Matki Bożej Niepokalanej, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, przy współpracy z nowosądecką Parafią Matki Bożej Niepokalanej i Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Nowym Sączu.
 Pan Jerzy Giza - działacz krakowskich i sądeckich środowisk niepodległościowych, współzałożyciel i członek Komitetu Uczczenia Pamięci Sądeczan Pomordowanych na Wschodzie przekształconego w Sądecką Rodzinę Katyńską, współpracownik Rządu RP na Uchodźstwie (szczególnie ministra ds. kraju, później ostatniego emigracyjnego prezydenta RP, Ryszarda Kaczorowskiego), jest także założycielem pierwszej niepublicznej szkoły podstawowej w Polsce (1989r.), a od 1999r. dyrektorem Zespołu Szkół Społecznych nr 1 w Krakowie (SSP nr 1 im. J. Piłsudskiego i Społecznego Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Herberta), publicystą historycznym i biografistą, autorem „Nowosądeckiej listy katyńskiej”, która po raz pierwszy ukazała się w 1991r., a drugie, poszerzone wydanie publikacji wyszło w 2009r.

Rotmistrz Józef Czapski, wspominany na naszej wystawie– jeden z niewielu ocalałych więźniów Starobielska, niezłomny poszukiwacz zaginionych oficerów, świadek Katynia w jednym ze swoich esejów retorycznie pytał: „co nas zmusza tę sprawę (mowa o Katyniu) poruszać; czego od nas żądają ci ludzie, którzy na zawsze zamilkli? Żebyśmy ich losem świat rozczulili albo żebyśmy ich pomścili, wymordowując dwa razy więcej bolszewików?” I dalej konstatuje: „tym zaginionym, zamordowanym nie postało nawet w głowie, by można było za cenę życia wyrzec się Polski i jej spraw” (…) pod tym kryje się nie wyrażone i nie zawsze uświadomione poczucie, że są jakieś wartości wieczne, których poprzez walkę o Polskę bronimy”
„Zdaje mi się, że nie takie czy inne argumenty historyczne grają jako decydujący moment, jako nie wyrozumowana konieczność wierności, ale fakt, z którym niejeden nie może dać sobie sam rady: nas wszystkich, niezależnie od tego, czy chcemy, czy nie chcemy, trzyma łańcuch niewidzialny, którego jednym z ostatnich ogniw jest Katyń”.

Prorocze słowa - jednym z ostatnich, a nie ostatnim… Przed trzema laty doszło następne ogniwo: Smoleńsk …

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej ze spotkania:
http://www.ikrynica.tv/katynski-lancuch-niewidzialny.html  

Fotorelacja ze spotkania dostępna także tutaj:

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/jerzy-giza-lecacym-do-smolenska-zabraklo-wyobrazni,46083#.UYAMVD7zLs4 


IMG_4611
IMG_4612
IMG_4620
IMG_4625
IMG_4626
IMG_4630

Całkowita ilość zdjęć: 6 | Ostatnia aktualizacja: 02.05.13 17:03 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Pomoc