V Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny -
 Bochnia 20 października 2013r.

W niedzielę 20 października br. przeszedł ulicami Bochni V Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, w którym uczestniczyli także członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia pomnika Dziecka Utraconego na cmentarzu św. Rozalii. Powstał z myślą o dzieciach, które nie doczekały narodzin, a także dla rodziców doświadczonych ich utratą. Po poświęceniu pomnika, w bocheńskim kościele św. Pawła Apostoła rozpoczęła się msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Pasterz diecezji podkreślił, iż Kościół broniąc prawa do życia, odwołuje się do szerszej, uniwersalnej płaszczyzny, która obowiązuje wszystkich ludzi. „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest jej stosunek do życia” – powiedział Ks. Biskup i wyraził ubolewanie, że obywatelski projekt ustawy likwidujący „przesłankę eugeniczną” nie został uznany przez większość parlamentarzystów polskich za projekt pro-humanitarny”
Ordynariusz diecezji tarnowskiej stwierdzając, że w imię fundamentalnych prawd nie można obojętnie przyglądać się współczesnym wyrafinowanym formom niszczenia ludzkiego życia, które wprowadzając pojęciowy zamęt, zabijanie nazywają zabiegiem, a poczęte ludzkie życie bezosobowym płodem- powiedział: „Genetyka i zdrowy rozsądek podpowiadają, że jeśli coś ma DNA człowieka, wygląda jak człowiek i rozwija się jak człowiek, to jest człowiekiem. Argument, że jest płodem, brzmi niedorzecznie, ponieważ płód nie jest określeniem gatunku, a stopnia rozwoju, i nie odnosi się do natury człowieka”
Ks. Biskup wskazał, że wiara jest ogromnie ważna dla życia rodziny. Trzeba o tym przypomnieć, gdyż kryzys, który dotyka dzisiaj życia małżeńskiego i rodzinnego, ma swoje najgłębsze źródło właśnie w kryzysie wiary. Z drugiej strony nadzieją napawa świadectwo rodzin dojrzale przeżywających swoje życie małżeńskie i swoje rodzicielstwo; świadectwo rodzin, które w tych trudnych czasach ofiarnie otwierają swe serca na dar nowego życia i z odpowiedzialnością podejmują dzieło jego wychowania – powiedział Bp Jeż. Przypomniał, że organizowane od kilku lat w miastach naszej Ojczyzny „Marsze dla życia i rodziny” są formą zwrócenia opinii publicznej i władz państwowych na sytuację rodziny. Są także sposobem upominania się o prawa tych, którzy sami nie mogą się bronić – dzieci przed urodzeniem, które można w Polsce pozbawiać życia ze względu na ich niepełnosprawność bądź okoliczności poczęcia.

Kaznodzieja prosił o modlitwę za każde poczęte dziecko i za rodziny apelował, by starać się we wszystkich podejmowanych dziełach realizować powołanie do miłości i prosić o to ze szczególnym zawierzeniem się Bożemu Miłosierdziu, Jezusowi, który w swoim obrazie nawiedza teraz naszą diecezję. „Wobec Niego wypowiadamy całą naszą siłą, sercem, umysłem i wolą, słowa zawierzenia: „Jezus, ufam Tobie!” - zakończył homilię Pasterz Kościoła tarnowskiego.

Po mszy św. ponad 2 tys. wiernych z diecezji przy akompaniamencie orkiestry górniczej z bocheńskiej kopalni soli przemaszerowalo 3-kilometrową trasą na Rynek, gdzie wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. „Moja rodzina”. Uczestnicy wysłuchali tam koncertu rodzinnego zespołu Siostry Jeremiasza z Ostrowca Świętokrzyskiego i otrzymali ciepły posiłek przygotowany przez organizatorów, którymi byli Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Tarnowskiej, Parafia św. Pawła Apostoła, Domowy Kościół Rejonu Bocheńskiego, Poradnia Rodzinna i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii św. Pawła Apostoła, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy parafii św. Jana Nepomucena w Bochni. Koncert pomogła zorganizować Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

BK

Created using jAlbum 10 and Expo (powered by Exposure).