SZCZYRZYC 23.X 2010r.

_7164_small.jpg _7165_small.jpg
_7166_small.jpg _7167_small.jpg
_7169_small.jpg _7170_small.jpg
_7171_small.jpg _7173_small.jpg
_7174_small.jpg _7184_small.jpg
_7186_small.jpg _7188_small.jpg
_7189_small.jpg _7190_small.jpg
_7206_small.jpg _7210_small.jpg
_7212_small.jpg photo_small.jpg
photo2_small.jpg szczyrzyc_small.jpg

Foto: Maria Dąbrowska

           W piękny, słoneczny i rześki dzień, 23 października br. członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej zebrali się na dorocznym spotkaniu modlitewno – formacyjnym, by – jak to ujął Asystent diecezjalny stowarzyszenia Ks. prof. dr hab. Ireneusz Stolarczyk, uczyć się szacunku dla Bożej woli, aby nasze ludzkie życie było miłe Bogu i dobre dla ludzi. 
Tym razem gościliśmy u Ojców Cystersów w Sanktuarium Matki Bożej Dobrotliwej w Szczyrzycu: http://www.szczyrzyc.cystersi.pl/index.php?menu=historia 
      Spotkanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. prof. I. Stolarczyka, który również wygłosił homilię. Oprawę liturgiczną zapewnili członkowie AK z pobliskiej parafii Góry św. Jana.
      „Bez Boga człowiek nie wie, dokąd zmierza i nie potrafi nawet zrozumieć tego, kim jest. Wobec olbrzymich problemów rozwoju narodów, które niemal wpędzają nas w zniechęcenie i rezygnację, przychodzi nam na pomoc słowo Pana Jezusa Chrystusa, który uświadamia nam: «beze Mnie nic nie możecie uczynić» (J 15, 5) i dodaje odwagi: «A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt 28, 20). Wobec rozmiaru pracy, której trzeba się podjąć, podtrzymuje nas wiara w obecność Boga przy tych, którzy gromadzą się w Jego imię i pracują dla sprawiedliwości.
      ”Tym cytatem z encykliki Ojca Św. Benedykta XVI „Caritas In veritate” Ks. Asystent rozpoczął swoje rozważania, stwierdzając, iż człowiek szuka Boga, bo poznając Boga – poznaje siebie samego. Księga Rodzaju opiewając piękno stworzeń pokazuje, jak bardzo Bóg ukochał człowieka, czyniąc go na swój obraz i podobieństwo. Otrzymaliśmy od Boga dwie ważne dyspozycje: rozum i wolę. 
         Bóg dał nam wcielone Słowo - Jezusa Chrystusa. Wymowa Krzyża nie potrzebuje żadnych komentarzy; miarą miłości jest stopień ofiary. Bóg ogarnia miłością, która nie boi się cierpienia. 
     Bóg zaprasza do czegoś niepospolitego, „czego ucho nie słyszało, oko nie widziało” – do wiecznej komunii z Nim. Obyśmy się nie pomylili, omamieni urokiem miraży pseudoprawd! 
      Ewangelia przestrzega i zachęca, przypominając o grzesznikach, którzy polegli (Galilejczycy, których zgładził Piłat) i których przywaliła wieża w Siloe: „jeśli się nie nawrócicie, wszyscy zginiecie” .
         Grzech jest ludzką pomyłką. Bóg nie stworzył nas, byśmy grzeszyli. Śmierć Jezusa była uwolnieniem nas od tego stanu. 
   Druga część odczytanej Ewangelii mówi, jaka jest nasza rola: przynosić owoce (parabola o drzewie figowym). Owoce naszego życia są pokłosiem wiary inspirującej myśli i czyny naszej codzienności. Charyzmat powołania Akcji Katolickiej to swoista misja – przypominać współczesnemu człowiekowi, że jego życie jest darem Boga. Jako członkowie AK zadeklarowaliśmy dawać Boga światu, zwłaszcza tam, gdzie świat koniunkturalnie od Boga odchodzi. Postęp stanie się regresją, gdy człowiek zapomni o Bogu, a w konsekwencji zapomni kim jest i dokąd zmierza. Naszym zadaniem jest bycie – z Bogiem w sercu; czynienie dobra. Każde odejście od Boga mamy traktować jako jeszcze jedną sferę realizacji swojego charyzmatu. 
     Ksiądz Asystent podziękował zebranym za zaangażowanie w przybliżaniu Boga innym i życzył, by nie brakło w nas miłości. Przypomniał słowa św. Pawła z odczytanego wcześniej Listu do Efezjan : „żyjąc prawdziwie w miłości sprawmy, by wszystko rosło ku Temu, który jest Głową - ku Chrystusowi”. 
     Po Mszy św. Ojciec Proboszcz parafii szczyrzyckiej Ks. Alojzy Piotr Pucia przybliżył nam historię Opactwa i codzienne życie wspólnoty Cystersów, zachęcając do odwiedzenia muzeum klasztornego.
     Po poczęstunku członkowie Akcji Katolickiej wysłuchali wykładu Ks. dr Marka Kluzy na temat kryzysu moralnego współczesnego człowieka, który związany jest z poszukiwaniem złudnej wolności poza samą prawdą. Wszystko może być dziś usankcjonowane. Pod pojęcie „miłość” podstawia się dowolną treść, próbując zafałszować prawdę naszego życia. Kościół ma odważnie głosić człowiekowi prawdę. Ale czy człowiek chce jeszcze kogoś słuchać, „czy Syn człowieczy znajdzie wiarę, gdy przyjdzie” pytał retorycznie Prelegent. 
    Czy Kościół w przepowiadaniu moralności chrześcijańskiej ma zabiegać o wszystkich i za wszelką cenę? Przyjęcie nauczania Kościoła może się odbyć tylko w wolności! 
      Ks. dr M. Kluza przywołał dwie sceny, ukazujące szacunek dla wolności i dramat tej wolności: spotkanie Jezusa z bogatym młodzieńcem („jeśli chcesz…”; a więc człowiek może powiedzieć Chrystusowi, Kościołowi : „nie”) oraz odejście wielu uczniów („trudna jest ta mowa”). Jezus nie pobiegł za odchodzącymi, nie dopasował swej nauki do ich oczekiwań, postawił natomiast dramatyczne pytanie pozostałym: „czy i wy chcecie odejść?!” 
      Wykładowca przedstawił powody odchodzenia od wiary i podał przyczyny niewiary: obojętność religijna, rozpoczynająca się od zaniedbywania praktyk religijnych, problem zła w świecie, samowystarczalność nauki (rozwój genetyki), niechęć do religii, materialistyczna wizja życia, błędna koncepcja sumienia. Znieprawienie sumienia – tego „najtajniejszego ośrodka i sanktuarium człowieka" następuje poprzez niedbałość w poszukiwaniu prawdy, przyzwyczajenie do grzechu, wpływy życia społecznego – propagandę, zakłamanie. Nikt nie może znieprawić sumienia bez naszego udziału – dobitnie napomniał Ks. Prelegent i zakończył: „jesteśmy wolni, by być odpowiedzialni!”.

     Spotkania modlitewno – formacyjne stanowią nieodzowny i niezwykle istotny element działalności Akcji Katolickiej. By móc działać skutecznie, by nieść Boga ludziom, trzeba wpierw samemu Boga spotkać, poznać i przyjąć. Takie wspólnotowe, intelektualne przeżycia podczas cyklicznych spotkań w sanktuariach diecezjalnych stanowią warunek konieczny, choć na pewno niewystarczający, pogłębiania wiary. Potrzeba łaski Pana, o którą nieustannie winniśmy zabiegać w ufnej modlitwie.

Bożena Kwitowska
wiceprezes DIAK

 




Photo album created with Web Album Generator