SPOTKANIE OPŁATKOWE DEKANATU TARNÓW - WSCHÓD
W SKRZYSZOWIE 25 STYCZNIA 2009r.

W niedzielę 25 stycznia 2009 roku, w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum,
w Skrzyszowie odbyło się spotkanie opłatkowe dekanatu Tarnów – Wschód, zorganizowane przez członków Akcji Katolickiej. W spotkaniu udział wzięły delegacje wraz z Kościelnymi Asystentami Akcji Katolickiej z parafii ze Skrzyszowa, z Ładnej, Pogórskiej Woli, Szynwałdu, Jodłówki - Wałek, Woli Rzędzińskiej MBNP, Tarnowa – Błogosławionej Karoliny Kózki. Przybyłych gości serdecznie powitał Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Skrzyszowie – Stanisław Tyrka.
Honorowymi gośćmi byli: Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej -Wacław Prażuch i Wójt Gminy Skrzyszów- Józef Gądek.
Nad przebiegiem uroczystości czuwali Prezes Rady Dekanalnej Akcji Katolickiej Janusz Górecki , Dekanalny Asystent Kościelny Ks. mgr Zdzisław Gniewek i Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Skrzyszowie - Stanisław Tyrka.

Spotkanie ubogacili swoimi występami uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzyszowie wraz z Gronem Pedagogicznym. Uczniowie wykonali poruszające misterium bożonarodzeniowe „Jest taka noc”. Grono Pedagogiczne zachwyciło zgromadzonych interpretacją kilku przepięknych kolęd i przekazało głębokie refleksje
i życzenia:

„Tylko tak można Boga spotkać ze złotem, kadzidłem i mirrą.
Ze złotem miłości aż do całkowitego oddania się, do zupełnego poświęcenia.
Z kadzidłem zachwytu aż do oszołomienia.
Z mirrą cierpienia, smutku, poczucia grzechu.
Tylko tak można Boga spotkać.
Tylko tak można siebie spotkać.
Siebie jako małego człowieka wobec ogromu rzeczywistości,
do której dochodzi się przez miłość, zachwyt i cierpienie.
Żeby tak w noc Betlejemską cały świat się nad sobą pochylił
I żeby jeden drugiemu popatrzył w oczy dziś inaczej.
Żeby w pokoju tej nocy zgasły troski nasze i niepokoje zgasły.
By żaden człowiek nie był obcy, żeby nie było samotnych.
By każdy z każdym dzielił się sercem jak wigilijnym opłatkiem
z dobrymi łzami w oczach.
By drogi krzywe stały się prostymi.
By ktoś przypomniał sobie nagle kolędę dawno zapomnianą.
By ktoś przebaczył, ktoś rozpłakał się.
By ktoś zamknięte drzwi otworzył.
By wszyscy byli dobrej woli, a ponad światem pokój, Boży pokój”.

Po pięknych występach artystycznych swoimi przemyśleniami podzielił się Dekanalny Asystent Kościelny Ks. mgr Zdzisław Gniewek. W swojej wypowiedzi podkreślił jak ważne jest to, żeby Bóg rodził się w naszych sercach każdego dnia.
Podczas tego wieczoru pełnego wzruszeń nastąpiło uroczyste wręczenie medali okolicznościowych z okazji X-lecia Akcji Katolickiej.
Wójt Gminy Skrzyszów Józef Gądek, Dekanalny Asystent Kościelny Ks. mgr Zdzisław Gniewek, Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej Wacław Prażuch zostali, obdarowani kwiatami i drobnymi podarunkami jako podziękowanie za wspieranie oraz wdzięczność za długoletnią pracę i wielkie zaangażowanie na rzecz Akcji Katolickiej w Dekanacie Tarnów –Wschód.

Następnie po pobłogosławieniu opłatków w atmosferze serdeczności wszyscy uczestnicy spotkania łamali się opłatkiem i składali sobie nawzajem życzenia. Oczywiście Gospodarze nie zapomnieli o kulinarnej oprawie spotkania. Na gości czekała pyszna kolacja i wiele słodkości. W czasie kolacji miał miejsce okolicznościowy występ aktora z Teatru Tarnowskiego i wspólnie kolędowanie.
Spotkanie w Skrzyszowie zakończyło się zabawą taneczną. Przyniosło ono zebranym wiele radości z bycia razem, umocnienia na dalszej drodze chrześcijańskiego życia.
Dziękujemy Gospodarzom za wspaniałą organizację tej wyjątkowej uroczystości, niezapomniane wrażenia artystyczne i wielką gościnność.

Ewa Tutaj

Created using Ashampoo Photo Commander