Z Maryją w obronie wiary..

W dniach 18-19 czerwca 2021 roku na Jasnej Górze trwała jubileuszowa XXV Pielgrzymka Akcji Katolickiej w Polsce. Hasłem tej pielgrzymki były słowa ” Z Maryją w obronie wiary ”.
Centralną uroczystość poprzedziło nadzwyczajne wyborcze zebranie Rady KIAK zwołane na dzień 18.06.2021r. , w czasie którego dokonano wyboru władz KIAK. Gratulujemy serdecznie Panu Robertowi Rybakowi , prezesowi DIAK Diecezji Tarnowskiej wyboru do Zarządu KIAK i życzymy owocnego zaangażowania w dzieło Akcji Katolickiej w Polsce.
Tą część spotkania zakończyła Eucharystia z Aktem Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej Częstochowskiej sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz Apel Jasnogórski.
Członkowie Akcji Katolickiej działającej przy parafii św. Pawła Apostoła w Bochni wraz z innymi parafianami, łącznie 47 osób pod opieką Ks. Roberta Krzyszkowskiego uczestniczyli w drugim dniu tej pielgrzymki.
Przed południem członkowie Akcji Katolickiej wysłuchali konferencji wprowadzającej Ojca dr Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam. Ojciec Rydzyk mówił o zagrożeniach i wyzwaniach stojących przed Akcją Katolicką, podkreślił potrzebę działania „Trzeba działać teraz a nie potem, trzeba odpowiadać na natchnienia Ducha Świętego … Pan Bóg jest z nami , chce działać w nas i przez nas….Do zwycięstwa zła wystarczy aby dobrzy stali z boku.” Przemówienie wygłosił także ks. Radosław Rychlik, asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Następnie odbyło się czuwanie modlitewno- przebłagalne. W ramach tego czuwania zgromadzeni pielgrzymi przeżyli Drogę Krzyżową Przebłagalną, modlili się przed Najświętszym Sakramentem oraz odmówili wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
O godz.12.00 na Szczycie Jasnej Góry rozpoczęła się uroczysta Eucharystia. Głównym celebransem był JE Bp Andrzej Siemieniewski, który jest Biskupem Pomocniczym Diecezji Wrocławskiej. Bp Andrzej rozpoczynając homilię powiedział, że w sercu niesiemy wielką wdzięczność wobec św. Jana Pawła II , wobec kardynała Augusta Hlonda oraz Prymasa Tysiąclecia Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Podkreślił mocno, że to sam Pan Jezus zaprosił zgromadzonych na tę Eucharystię, bo Chrystus pragnął zgromadzić członków Akcji Katolickiej wokół ołtarza. Gorące też było pragnienie przybyłych członków stowarzyszenia, aby wspólnie podziękować Bogu za wszelkie dobro, które spływa na Polskę przez Akcję Katolicką i modlić się o potrzebne łaski na przyszłość. Kaznodzieja nawiązując do psalmu, który dostaliśmy jako dar Słowa na Liturgię Mszy św. wspomniał, że wybrzmiały słowa” zbliżcie się synowie, posłuchajcie co będę mówił, a będę Was uczył bojaźni Pańskiej. Uzasadnił , że trzeba się uczyć nie tylko na początku działania, ale i przez całe życie, bo akcja taka, jak Akcja Katolicka to czyn, dzieło, przedsięwzięcie..Jeśli- katolicka – to w Kościele, to wokół Chrystusa Zmartwychwstałego, to Z MARYJĄ W OBRONIE WIARY.
Bp Andrzej niejako retorycznie zapytał, cóż to jest bojaźń Pańska. Zaraz potem powiedział, że może się ona komuś kojarzyć ze strachem, lękiem, które paraliżują, unieruchamiają. Chrześcijanin, który zastygł w lęku , to nie jest ten chrześcijanin do którego Pan Jezus woła “Pójdź za mną”, to nie ten, który usłyszał “ idźcie aż na krańce ziemi”. Nie o strach i lęk chodzi, ale o prawdziwie głęboką bojaźń, którą można określić przejęciem się do głębi serca tym, jak wielki dar otrzymał, zdał sobie sprawę z tego, co znaczy być chrześcijaninem, co to znaczy być ochrzczonym, bierzmowanym, być we wspólnocie Kościoła, jak wielki to skarb, jak wielkie zaufanie Bóg pokłada w ludziach Kościoła. Bojaźń Pańska to wielka troska, aby tego skarbu nie zmarnować, czy roztrwonić. Bojaźń Pańska początkiem mądrości i zrozumienia tak wielkiego obdarowania, chrześcijańskiego powołania , którego nie można zmarnować.
Kaznodzieja zachęcił, aby członkowie AK starali się chronić skarbu wiary, by pogłębiali swoją świadomość wierzącego chrześcijanina, by tam, gdzie w życiu religijnym, społecznym, czy prywatnym się znajdą objawiało się Królestwo Boże, poprzez modlitwę, świadectwo i czyn. To przez nas spełnia się Królestwo Boże i Boża odpowiedź na modlitwę “ przyjdź Królestwo Twoje”. Na zakończenie swej homilii Bp Andrzej zachęcił do budowania Królestwa Bożego wraz z Maryją w obronie wiary.
Ostatnim punktem dwudniowego pielgrzymowania na Jasną Górę był Akt poświęcenia Akcji Katolickiej w Polsce Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Uczestnicy tej pielgrzymki wyrażają wielką wdzięczność Panu Bogu, Maryi i organizatorom tej pielgrzymki za ogrom przeżyć duchowych.

Barbara Hałas , Prezes POAK
Jolanta Nanek