Uroczystości w Barcicach

10 marca b.r. w parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Barcicach odbyło się poświęcenie kopii obrazu Świętego Józefa z Sanktuarium w Kaliszu. Mszy św. przewodniczył oraz poprowadził Nowennę przed Uroczystością Św. Józefa Ks. Bp Artur Ważny.
W homilii Ks. Biskup stawiał pytania za Św. Augustynem:
Czy przyszło komuś do głowy, aby odciążyć ptaki od skrzydeł? To znaczy, aby obciąć ptakom skrzydła? Jeśli byśmy obcięli ptakom skrzydła, zrobilibyśmy im krzywdę. Nie pofrunęły by nigdy. Prawo Boże nas odciąża, nie obciąża. Ono nas nosi, a nie my je nosimy, tak jak skrzydła niosą ptaka, a nie ptak nosi skrzydła. Ptak bez skrzydeł nie pofrunie. Można by powiedzieć, że to jest zbędny balast dla ptaka. Kiedy ptak chodzi po ziemi, po co mu skrzydła, obciążają go. Ale gdy ptak chce pofrunąć, to skrzydła musi mieć. Wtedy się okazuje, że to skrzydła niosą ptaka, a nie ptak nosi skrzydła. Podobnie jest z Bożym Prawem i z Prorokami. Święty Augustyn chciał nam powiedzieć, że Prawo i Prorocy są jak skrzydła. Bóg nam je dał, żeby one nas niosły, żeby nas odciążały, żebyśmy się unosili ku wolności, a nie żebyśmy byli obciążeni, przytłoczeni Prawem i Prorokami.
Przybliżając postać Św. Józefa, jako Męża Sprawiedliwego powiedział:
Święty Józef – mąż sprawiedliwy, to znaczy:
Pierwsze: Uczciwy, który nie wyciąga ręki po cudze.
Drugie: Wydaje sprawiedliwe sądy o innych.
Trzecie: Odważnie potrafi sprzeciwić się krzywdzącej opinii o kimś drugim.
Czwarte: Nienaganny – ma sposób myślenia zgodny z oczekiwaniami Pana Boga.
Na zakończenie homilii wzywał do gorliwej modlitwy i naśladowania Św. Jozefa:
Prośmy więc Pana Boga żebyśmy mieli postawę św. Józefa. Abyśmy byli ludźmi sprawiedliwymi. Abyśmy byli uczciwi, abyśmy nie sięgali po cudze. Abyśmy wypowiadali sprawiedliwe sądy o innych, abyśmy pochopnie nie sądzili, żebyśmy bronili tych, którzy są krzywdzeni złymi i fałszywymi opiniami. I żebyśmy uzgadniali naszą wolę z Bożą wolą, żebyśmy myśleli jak Pan Bóg i chcieli wypełniać Jego wolę.

Anna Jakubowska – Prezes POAK