Niech zstąpi Duch Twój… Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi…

Te słowa Jana Pawła II – Papieża nosi w sercu każdy Polak, któremu jest droga wiara, nadzieja i miłość. To droga, którą podążamy. Mówił też: „Człowiek ma po to rozum, aby żyć prawdą”. Masz ciało, ale jesteś z duchem. Ciało jest zawsze poddane duchowi, w tym trudnym okresie pandemii koronawirusa i zagrożenia życia, musimy troszczyć się o ducha, odkrywać na nowo dobro, które jest w Kościele. Czas izolacji, kwarantanny, samotności, uczy pokory, refleksji nad sensem życia. To okres wyrzeczenia, by docenić ważne wartości, których nie dostrzegaliśmy, gdy żyliśmy w pędzie dnia. Pewne działania umierają, aby mogły narodzić się nowe. Tak jak Chrystus umarł, aby mógł narodzić się na nowo.

Dnia 18 maja w Szczawnicy w kościele św. Wojciecha odbyła się uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu 100. rocznicy urodzin Patrona Akcji Katolickiej Jana Pawła II. Mszę poprowadził ksiądz prałat Franciszek Bondek, a wzięli w niej udział członkowie Akcji Katolickiej i Związku Podhalan wraz ze sztandarami. Ze względu na stan epidemiczny i zaostrzenia sanitarne w uroczystości mogło wziąć udział nie więcej niż 56 osób, nie mogła także odbyć się procesja. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania pieśni „Barka”, a uczestnictwo we Mszy św. było wielkim wydarzeniem duchowym, wyróżnieniem w tym trudnym, nienormalnym czasie różnych zakazów i nakazów. Zamiast homilii tego dnia zostały przeczytane słowa Papieża Benedykta XVI wiele mówiące o życiu i postawie Jana Pawła II.

„Moim skarbem są ręce gotowe do pracy z Tobą i czyste serce”.

Ta pieśń i rocznica papieska przywołuje wspomnienia, kiedy to górale szczawniccy w dniu 7 czerwca 1997r. spotkali Papieża Polaka w Ludźmierzu. Tysiące uczestników z całej Małopolski, 12 wielkich sektorów w 4 rzędach ABCD, a my byliśmy najbliżej papieża, pamiętny sektor A – 1. Od rana radosne śpiewy pieśni z tysięcy gardeł w cudownym chórze… Te czarne chmury, które były na niebie wokół nas… Tam gdzieś obok padał deszcz, a nad nami było niebieskie niebo i świeciło słońce. To niesamowite zjawisko natury zaskoczyło wszystkich. Godz. 17.15 – odmawianie różańca św. prowadzone przez Jana Pawła II. To zostaje w pamięci do końca życia. W niejednym domu jest album zdjęć z tego pamiętnego dnia. Na karcie wstępu do sektora wypisana była intencja:

„…Do tej modlitwy różańcowej zachęcam was. Zapraszam, odmawiajcie różaniec”.

Wiem z autopsji, że różaniec wszystko pokona. To wielka moc hartowania ducha. Pomaga w cierpieniu, rozjaśnia umysł. Wiedzą o tym chorzy, seniorzy. Ciało boli, ale wolny duch wiary nie pozwala się poddawać przeciwnościom i zwycięża. Mieliśmy wielkie szczęście uczestniczyć w spotkaniu z człowiekiem, który jest wzorem do naśladowania i który za naszego życia został świętym.

Święty Jan Paweł Wielki – tak nazywa go Papież Franciszek. Tylko dwóch papieży w historii nosiło dotychczas przydomek „Wielki”, za swoje czyny, za moc ducha. Papież Polak jest trzeci! Zawsze o Nim i o Jego słowach do nas pamiętajmy.

Elżbieta Zawalska – Czajka

.

Dnia 18 maja w Szczawnicy w kościele św. Wojciecha odbyła się uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu 100.lecia urodzin Patrona Akcji Katolickiej Jana Pawła II. Mszę poprowadził ksiądz prałat Franciszek Bondek, a wzięli w niej udział członkowie Akcji Katolickiej i Związku Podhalan wraz ze sztandarami. ( Fotogaleria )

.

 

Komentowanie jest wyłączone