Troje czyni wspólnotę

 „Nieprzypadkowo zaprosiłem na dzisiejszą katechezę was, członków trzech wspólnot: Rady Parafialnej, Parafialnego Zespołu Synodalnego i Akcji Katolickiej, trzech grup, które w dużej mierze są odpowiedzialne za wspólnotę jaka jest parafia, bo przecież  „Troje czyni jedno” – powiedział ks. Wojciech Werner rozpoczynając jedną z cyklu katechez dla grup i stowarzyszeń działających w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.  

Po przeszło dwóch miesiącach, wykorzystując stopniowe „odmrażanie” restrykcji antywirusowych w Polsce, tak dotkliwie ograniczających kontakty społeczne, nasza parafia wraca powoli do życia wspólnotowego. Ogromną radość, obustronną, bo i nam i ks. Proboszczowi Wojciechowi sprawił pomysł, aby zacząć spotykać się na mszy świętej wieczornej i katechezie dla poszczególnych grup. Tydzień temu taką katechezę formacyjną poprowadził ks. Wojciech dla Odnowy w Duchu Świętym, w niedzielę spotkali się zelatorzy Róż Różańcowych, w środę 13 maja katechezy o sakramencie małżeństwa wysłuchali członkowie Kręgów Rodzin Domowego Kościoła i GRUPY25+,  natomiast  we wtorek 12 maja  „troje” czyli Rada Parafialna, Zespół Synodalny i Akcja Katolicka skupiło się na temacie „Kościół jako wspólnota jedności”.

 Temat zawsze na czasie, stał się jeszcze bardziej aktualny w momencie kiedy nasze życie codzienne,  jak i religijne i wspólnotowe skomplikował, czy raczej wywrócił do góry nogami koronawirus, ciągle jeszcze zbierający śmiertelne żniwo na całym świecie. Na początek ks. prał. Wojciech Werner zadał pytanie czy myślimy o Kościele jako o wspólnocie i wyjaśniał  dlaczego myślenie o Kościele jako wspólnocie nie jest dziś niczym oczywistym.   W ślad za kardynałem Tagle przypomniał nam co na początku czyniło i co wciąż czyni  Kościół znakiem wspólnoty.  Są to : modlitwa, łamanie chleba, dzielenie dóbr, uzdrawianie w Duchu Świętym, gromadzenie się. Wyjaśnił rolę małych wspólnot, które pokazują Kościołowi, jaki jest sens jego istnienia, wskazując jednocześnie niebezpieczeństwa związane z ich działalnością, jak np. brak kontaktu czy preferowanie zasady „teraz wszyscy będziemy robić po swojemu”. Wspólnota polega na tym, że każdy wnosi dar i przyjmuje dar od innych.  Gdy to się udaje, dostajemy jedno z najpiękniejszych doświadczeń, jakie można mieć w Kościele. Jak zatem  budować jedność – tłumaczył ks. Wojciech przytaczając słowa ewangelii i nauczanie papieża Franciszka: -„Dzisiejsza ewangelia jest fragmentem mowy Arcykapłańskiej Jezusa. On modli się o jedność. To jest Jego testament. (…) Pokora, łagodność, wielkoduszność to punkty kluczowe dla budowania jedności w Kościele – stwierdził papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Jednocześnie Ojciec Święty wezwał chrześcijan do odrzucenia zawiści, zazdrości i kłótni”.

Różne obostrzenia i rygory sanitarne nie pozwoliły nam się spotykać, nakazując najpierw „zostać w domu” a obecnie „zachować dystans społeczny”. Pozwoliły komunikować się jedynie wirtualnie, przez media, a przecież jak pisze kardynał Tagle “Kościół, to ludzie, którzy wiele czasu spędzają razem”. Ale nie na Facebooku.

Nieomal „zamrożeni” błyskawicznie zmieniającymi sie okolicznościami, zakazami, ale i mając na względzie dobro  bliźniego odłożyliśmy „na później” wiele zaplanowanych akcji, wydarzeń, uroczystości, podejmując jedynie te, których forma mieściła się w ramach wyznaczonych reżimem sanitarnym. W naszej wspólnocie parafialnej były to różnorodne akcje modlitewne, jak np. sztafeta „Brzeskie Jerycho”, w której modliło się 86 osób po jednej godzinie całą dobę od 18 marca do Świąt Wielkanocnych . Były też podejmowane przez różne grupy:  internetowa adoracja Grobu Pańskiego, Wieczór Zawierzenia, wirtualny konkurs palm wielkanocnych a nawet szycie maseczek dla pracowników brzeskiego szpitala. Katecheci przeprowadzili wirtualne rekolekcje szkolne, których owocem jest zbiór pięknych dziecięcych modlitw oraz galeria zdjęć miejsc modlitwy i rysunków. W Tygodniu Biblijnym dzieci nadsyłały rysunki ilustrujące fragment Pisma Świętego czytany wspólnie z rodzicami, a dorośli, członkowie Akcji Katolickiej czytali w kościele w Niedzielę Biblijną Ewangelię św. Mateusza. Skromnie, ale już wspólnie obchodziliśmy Dzień Patrona Akcji Katolickiej i Polski – św. Wojciecha, uczestnicząc we mszy świętej z modlitwą w intencji naszego opiekuna ks. Wojciecha Wernera.

Małgorzata Toboła

.

„Troje czyni jedno” – powiedział ks. Wojciech Werner rozpoczynając jedną z cyklu katechez dla grup i stowarzyszeń działających w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. ( Fotogaleria )

 

.

Komentowanie jest wyłączone