ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II WŚRÓD WIERNYCH I CZŁONKÓW AKCJI KATOLICKIEJ W SZARWARKU

Peregrynacja relikwii i obrazu Świętego Jana Pawła II dla całej społeczności parafii świętego Andrzeja Boboli w Szarwarku była znaczącym przeżyciem w odzwierciedleniu bliskości wielkiego świętego Polaka, Ojca miłosierdzia, pomimo że w parafii znajdują się jego relikwie. Ta doniosła uroczystość odbyła się w dniach 24 i 25 lutego bieżącego roku, który poświęcony jest osobie Jana Pawła II, jubileuszowi 100. rocznicy jego urodzin, ale i 25-lecia reaktywacji działalności Akcji Katolickiej w diecezji tarnowskiej, co szczególnie podkreślało jej znaczenie i przeżycie.

Duchowym przygotowaniem do niezwykłego spotkania z Ojcem Świętym były odbywające się w parafii rekolekcje wielkopostne z naukami głoszonymi przez ks. prałata Karola Dziubaczkę.

Święte znaki Patrona Akcji Katolickiej w Polsce, tego, który zawsze starał się być blisko każdego człowieka, zostały wprowadzone w uroczystej procesji przez przedstawicieli parafialnego oddziału, pod przewodnictwem proboszcza ks. Waldemara w asyście ks. Sylwestra Brzeźnego i będącego przy ołtarzu ks. Karola, służby liturgicznej oraz licznie zgromadzonych wiernych.

Po powitaniu i oddaniu należnej czci osobie Świętego Jana Pawła I, który przybył do parafii poprzez jego znaki, rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. W homilii ks. prałat nawiązał do osoby papieża, jego młodzieńczego życia, posługi kapłańskiej, biskupiej, kardynalskiej, aż do wyboru na Stolicę Piotrową, licznych pielgrzymek, nauczania i wreszcie choroby i cierpienia, kończącego się odejściem do Pana. Kaznodzieja podkreślił wielki smutek i żal ludzi na całym świecie po rozstaniu ze wspaniałym Przewodnikiem, wskazującym drogę w odważnym i odpowiedzialnym działaniu; rozumieniu, co to prawda, miłość, bliskość, szacunek do drugiego człowieka. Oprawa liturgiczna Mszy Świętej – czytanie słowa Bożego, śpiew psalmu responsoryjnego, modlitwa wiernych to udział członków POAK  w tej części uroczystości.

Później nastąpił czas modlitwy indywidualnej, rodzinnej i wspólnotowej oraz ucałowanie relikwii.

Godzina 21.00 znowu zgromadziła wiernych czcicieli Świętego Jana Pawła Wielkiego i Maryi, Pani Jasnogórskiej, na apelu poprowadzonym przed Najświętszym Sakramentem przez ks. Sylwestra. Apel wzbogaciły rozważania dotyczące nauczania papieskiego, przesiąkniętego modlitwą, pokorą, umiłowaniem ojczystej ziemi. Z kolei ks. prałat podkreślił zaangażowanie osób świeckich zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich. Akt oddania w opiekę Janowi Pawłowi członków Akcji Katolickiej, księży asystentów, kapłanów i wiernych, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, ucałowanie relikwii i wspólny śpiew zakończyły pierwszy dzień uroczystości.

Kolejny, drugi dzień peregrynacji relikwii i obrazu w parafii to dalsze przebywanie wiernych w modlitwie i rozważaniach rekolekcyjnych, przygotowujących do należytego przeżycia zmartwychwstania Chrystusa –  w obecności Jana Pawła Wielkiego. Godziny popołudniowe to pożegnanie świętych znaków i przekazanie ich do kolejnego oddziału Akcji z sąsiedniej parafii.

Pozostało przekonanie, że nawiedzenie przyniosło obfitość łask – wiarę, umocnienie, błogosławieństwo, które pozwolą z jednością w działaniu podjąć dalsze wyzwania kontynuacji pracy i poświęcenia dla dobra Kościoła, parafii, grup wspólnotowych, stowarzyszenia.

Dopomóż, Święty Janie Pawle II, i otocz wszystkich ojcowską miłością!

Akcja Katolicka
Szarwark