DEKANAT DĄBROWA TARNOWSKA ŻEGNA RELIKWIE I OBRAZ ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA WIELKIEGO

Przez jedenaście dni, od 16 do 26 lutego 2020 roku, parafie dekanatu Dąbrowa Tarnowska cieszyły się z obecności Świętego Jana Pawła II. Relikwie i Wizerunek naszego ukochanego Papieża gościły we wszystkich jedenastu wspólnotach parafialnych wchodzących w skład dekanatu, co było ewenementem w skali diecezji. W każdym dniu wprowadzenia relikwii miejscowemu oddziałowi Akcji Katolickiej i parafianom towarzyszył w modlitwie prezes Rady Dekanalnej Andrzej Łoboda, poświęcając na to codziennie około pięciu godzin. Niejednokrotnie do sąsiednich parafii udawali się także inni członkowie stowarzyszenia. Święte Znaki nawiedziły kolejno: Zalipie, Olesno, Odporyszów, Dąbrówki Breńskie, Dąbrowę Tarnowską, Gruszów Wielki, Radgoszcz, Nieczajną, Szarwark, Żelazówkę, Smęgorzów.

Wzruszającym dniem dla całej dekanalnej społeczności Akcji był czwartek, 26 lutego – ostatni dzień pobytu naszego Gościa na dąbrowskiej ziemi. Do ostatniej parafii w dekanalnym łańcuszku peregrynacji – Smęgorzowa przybyły na uroczyste pożegnanie delegacje z pozostałych oddziałów wraz z całą Radą Dekanalną. Dodatkowo radował fakt, że właśnie proboszcz tej parafii, ks. Bogdan Więcek, jest naszym asystentem dekanalnym. Pożegnalne chwile zainicjowała godzina 15.00 – koronka do Bożego Miłosierdzia, akt oddania Akcji Katolickiej w Polsce św. Janowi Pawłowi II i słowa skierowane przez prezesa rady.

Święty Janie Pawle II, Apostole Bożego Miłosierdzia,
Patronie nasz – Akcji Katolickiej w Polsce!

Wypowiedziałeś do nas, członków stowarzyszenia osób świeckich, jakim jest Akcja Katolicka, znamienne słowa, które mocno utkwiły w naszej pamięci, sercach i odzwierciedliły się w działaniu: „Nie lękaj się, Akcjo Katolicka, należysz do Kościoła i jesteś w sercu Jezusa, który nie przestaje kierować twoimi krokami w głoszeniu Ewangelii”.

Otworzyliśmy, Pasterzu Kościoła powszechnego, drzwi Chrystusowi w naszych oddziałach parafialnych, domach, parafiach i świątyniach.

Kilkanaście dni temu, w niedzielne popołudnie, 16 lutego bieżącego roku przybyłeś do naszego dąbrowskiego dekanatu w świętych znakach Relikwii i Obrazu, uroczyście witany przez przedstawicieli Akcji Katolickiej oddziału parafialnego, księży i wiernych parafii św. Józefa Oblubieńca w Zalipiu, aby rozpocząć peregrynację tych świętych znaków, odwiedzając wszystkie oddziały parafialne naszego dekanatu, będąc w naszych kościołach i gromadząc tam nie tylko członków stowarzyszenia, ale i tak liczne grono parafian, osób Tobie bliskich i oddanych, którzy uczestniczyli w szeregu nabożeństw, modlitwach dziękczynnych i błagalnych, indywidualnie i całymi rodzinami, aby na zakończenie ucałować z należną czcią Relikwie.

Czas jednak biegnie szybko i po tych kilkunastu dniach Twego pobytu wśród nas, odczuwając wewnętrznie Twą obecność, która u niejednej osoby zapiera dech w piersiach wyciskając łzy z oczu, przyszło nam pożegnać Cię dzisiaj w Oddziale Parafialnym Akcji Katolickiej parafii św. Stanisława biskupa i męczennika w Smęgorzowie, kończąc peregrynację w naszym dąbrowskim dekanacie, przekazując twe Znaki do dekanatu Szczucin i oddziału parafialnego w parafii Mędrzechów.

W imieniu własnym, księdza asystenta dekanalnego, księży proboszczów wszystkich parafii naszego dekanatu, zarazem będących asystentami parafialnymi, Zarządu Rady Dekanalnej naszego stowarzyszenia, wszystkich członków Akcji Katolickiej i parafian żegnamy Cię, Ojcze Święty Janie Pawle II, rozstając się tylko z Twymi świętymi Znakami, ale nie z Tobą.  Pragniemy nadal gorliwie wypełniać podjęte zobowiązania, docierać z Dobrą Nowiną do różnych środowisk, odważnie bronić nauczania Kościoła, realizować apostolskie przesłanie, współpracując z pasterzami Kościoła, biskupami, asystentami kościelnymi, wszystkimi członkami naszych oddziałów oraz sympatykami naszego stowarzyszenia Akcji Katolickiej.

Święty Janie Pawle Wielki, błogosław nam, pomagaj w naszym wspólnym działaniu i módl się za nami do Boga Ojca Najwyższego i Maryi, naszej Matki i Królowej.

Po ucałowaniu Relikwii prezes rady w otoczeniu członków smęgorzowskiej Akcji Katolickiej w procesji przekazali święte Znaki do parafii Mędrzechów w dekanacie szczucińskim. A z oczu żegnających pociekły łzy…

Później członkowie Akcji spotkali się ze swoim asystentem na herbatce, aby tak „na gorąco” podzielić się wrażeniami i doświadczeniami peregrynacyjnymi.

Irena Klich
Rada Dekanalna
Dąbrowa Tarnowska

Dekanat Dąbrowa Tarnowska żegna relikwie i obraz Świętego Jana Pawła II. Przez jedenaście dni, od 16 do 26 lutego 2020 roku, parafie dekanatu Dąbrowa Tarnowska cieszyły się z obecności Świętego Papieża. (Fotogaleria)