Peregrynacja relikwii i obrazu św. Jana Pawła II w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Zalipiu 16 lutego 2020 r.

Zalipie jest pierwszą parafią dekanatu dąbrowskiego, która przeżywała nawiedzenie obrazu oraz relikwii św. Jana Pawła II. W ramach duchowego przygotowania do uroczystości m.in. uczestniczyliśmy w trzydniowych rekolekcjach poświęconych Jego życiu i nauczaniu.

Relikwie oraz obraz św. Jana Pawła II zostały przywiezione przez prezesa i członków Akcji Katolickiej w asyście straży pożarnej z Zalipia i Pilczy Żelichowskiej z parafii Nieciecza – dekanat Żabno. Na głos dzwonów o godz. 17.00 relikwie i obraz zostały uroczyście wprowadzone do kościoła, gdzie w modlitewnym czuwaniu oczekiwali tłumnie wierni, członkowie Akcji Katolickiej, kapłani, służba liturgiczna. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Nakielski. Homilię wygłosił nasz rodak, ojciec Stanisław Szlosek OFM Cap. Zwrócił on uwagę, że Jan Paweł II, człowiek wielkiej wiary, przybliżając nam Boga, ukazał nam Jego dobroć i miłosierne oblicze. Kaznodzieja postawił pytanie, jak wygląda wiara każdego nas? Po Eucharystii odbył się obrzęd ucałowania relikwii, a następnie prowadzone przez członków AK nabożeństwo różańcowe, Koronka do Bożego Miłosierdzia, nabożeństwo z odczytaniem próśb wiernych. Pierwszy dzień peregrynacji zakończył się Apelem Jasnogórskim, w trakcie którego odtworzone zostało rozważanie św. Jana Pawła II.

Następnego dnia od godz. 7.00 był czas na indywidualną modlitwę i oddanie czci relikwiom. Później uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pilczy Żelichowskiej przedstawili montaż słowno-muzyczny o św. Janie Pawle II. Po Mszy św. i nabożeństwie różańcowym ks. proboszcz wraz z prezesem i członkami POAK udali się z relikwiami do chorych w parafii, dla których było to bardzo wielkie przeżycie. Po odmówieniu Koronki o godz. 15.00 i odprawieniu Mszy św. na zakończenie peregrynacji, zawierzyliśmy nasz oddział Akcji Katolickiej św. Janowi Pawłowi II i przekazaliśmy relikwie i obraz do parafii Olesno.

W czasie peregrynacji dziękowaliśmy za otrzymane łaski za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. i prosiliśmy, by umacniał naszą wiarę, odnowił nadzieję, błogosławił naszej parafii, naszym rodzinom i sprawił, żeby słowa „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” stały się treścią naszego życia.

Święty Janie Pawle II, dopomóż nam, abyśmy rozważając Twoje nauczanie, trwali mocno w wierze i wspólnocie Kościoła.

Prezes POAK w Zalipiu
Józef Wojtyto