UROCZYSTA PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW. JANA PAWŁA II W PARAFII ŚW. PAWŁA APOSTOŁA W BOCHNI

Uroczystą Mszą św. w Starym Sączu rozpoczęła się peregrynacja obrazu i relikwii św. Jana Pawła II po Parafialnych Oddziałach Akcji Katolickiej, której celem jest duchowe przygotowanie do Jubileuszu 25-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej oraz uczczenie 100-tnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – Patrona Akcji Katolickiej w Polsce. W naszej parafii to ważne religijne wydarzenie miało miejsce 19 listopada br., uczestniczył w nim Prezes Zarządu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej Pan Robert Rybak wraz z małżonką. Do tego wydarzenia  chcieliśmy się dobrze przygotować zarówno w wymiarze duchowym jak i organizacyjnym oraz zachęcić całą wspólnotę parafialną do udziału w uroczystości. Ksiądz Proboszcz – Parafialny Asystent AK oraz wszyscy członkowie naszego stowarzyszenia bardzo zaangażowali się w to dzieło. Został opracowany program peregrynacji podany do wiadomości na przygotowanych plakatach a także w ogłoszeniach parafialnych.

W naszej parafii p.w. św. Pawła Apostoła w sposób szczególny czcimy św. Jana Pawła II, mamy figurę i relikwie Ojca Świętego. Liczna obecność parafian na uroczystości była żywym pomnikiem szacunku i wdzięczności za życie i dzieło św. Papieża. Po uroczystym procesyjnym wniesieniu relikwii przez członków Akcji Katolickiej, rozpoczęła się Msza św. , której przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Proboszcz w skierowanym Słowie Bożym przedstawił Papieża jako człowieka głębokiej modlitwy, całkowicie zanurzonego w spotkaniu z Bogiem, podkreślił, że Ojciec Święty teraz pomaga nam więcej niż jak żył i zakończył pięknymi słowami. „Spójrz na każdego z nas św. Janie Pawle II, spójrz na członków AK, spójrz na małżonków i rodziców, spójrz na dzieci i młodzież, starszych i chorych. Spójrz i weź nasze sprawy przed oblicze Boga, abyśmy mogli sprostać naszym zadaniom, spójrz na nas i porusz, aby Chrystus w nas  jeszcze bardziej żył, abyśmy jak kiedyś św. Piotr Apostoł i jak Ty umiłowany Ojcze Święty potrafili codziennie wyznawać – Panie Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham ”.

Członkowie Akcji Katolickiej włączyli się w liturgię Mszy św.  Eucharystię poprzedził Różaniec listopadowy z wypominkami a po jej zakończeniu Ks. Proboszcz Leszek Rojowski prowadził nabożeństwo z przedstawieniem próśb i podziękowań. Wszyscy zebrani wspólnie modlili się w intencjach złożonych wcześniej przez parafian. Modlitewne spotkanie wzbogacił program słowno-muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II w wykonaniu Chóru „Złota Jasień” działającego przy Miejskim Domu Kultury w Bochni oraz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bochni.
Po odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia Ks. Prałat Jan Nowakowski przybliżył okoliczności i tło historyczne wyboru św. Jana Pawła II na papieża. Była to wspaniała lekcja historii, która pozwoliła nam przeżyć jeszcze raz te chwile, które kiedyś przeżywało na żywo wielu z nas. Odmówiliśmy Litanię do św. Jana Pawła II w intencji całej parafii, Akcji Katolickiej oraz małżeństw i rodzin. Następnie Ks. Proboszcz zawierzył parafię i Akcje Katolicką Bogu przez przyczynę Ojca Świętego i oddaliśmy cześć relikwiom przez ucałowanie. Nawiedzenie zakończył Apel Jasnogórski, który tak bardzo cenił sobie Jan Paweł II. Ufamy, że to religijne wydarzenie ożywi nasz POAK i rozpali w naszych sercach apostolskie zaangażowanie.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Robertowi Rybakowi za obecność, parafianom za liczny udział w uroczystości. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jej przygotowanie a zwłaszcza Ks. Proboszczowi Leszkowi Rojowskiemu, księżom z naszej parafii, Siostrze Wawrzynie – zakrystiance oraz członkom naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej .

Barbara Hałas
Prezes POAK