Święty Jan Paweł II zawsze z nami – peregrynacja relikwii w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Hasło „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” towarzyszące peregrynacji obrazu i relikwii św. Jana Pawła II po parafiach diecezji tarnowskiej z oddziałami Akcji Katolickiej zobowiązuje i przypomina jedno z najważniejszych przesłań pozostawionych nam przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Dlatego otwierając drzwi kościoła w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku w dniu nawiedzenia relikwii Patrona Akcji Katolickiej tj. 12. listopada 2019 . otworzyliśmy nie tylko drzwi naszej świątyni, ale przede wszystkim otworzyliśmy drzwi naszych serc Chrystusowi, do którego drogę wskazywał w swym nauczaniu św. Jan Paweł II. Na tej drodze bowiem  „Trzeba nam ciągle wracać do wielkiej spuścizny nauczania św. Jana Pawła, która jest jak podziemna rzeka wydobywająca stale na powierzchnię rzeczy nowe. Jesteśmy to winni naszemu Świętemu Rodakowi, gdyż (…) Polacy chętniej oklaskiwali Papieża, niż brali sobie do serca, tak na poważnie, jego słowa”  – jak zauważa Pasterz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż w słowie zamieszczonym w Programie Peregrynacji.

Święty Jan Paweł II, Orędownik Bożego Miłosierdzia, jest w naszej parafii obecny już od kilkunastu lat w swoich relikwiach wraz ze św. s. Faustyną i bł. ks. Michałem Sopoćko, których święte szczątki zostały zainstalowane już wcześniej. W przygotowaniu do godnego przyjęcia Świętego Gościa i odpowiedniego przeżycia duchowego Akcji Katolickiej i wszystkim wiernym naszej parafii pomogło kilka wydarzeń. W Miesiącu Papieskim, 16 października, teatralna grupa młodzieżowa GT wraz ze szkolnym kołem „Stonoga” wystawiła dla mieszkańców Brzeska i naszych parafian  dwukrotnie spektakl „Tyle nam po nim zostało” dający możliwość ponownego zasłuchania się w słowo św. Jana Pawła II, a nawet zobaczenia i dotknięcia pamiątek materialnych będących w posiadaniu brzeszczan, m.in. animatorki grupy GT i autorki scenariusza Agaty Podłęckiej. Z kolei 20 października prelekcją pp. Anny i Janusza Koczurów została otwarta w naszym kościele wystawa fotograficzna popiersi i pomników Jana Pawła II z terenu całej Polski. Prezentowany przez miesiąc  zbiór, to prawie 500- elementowy wybór najciekawszych przedstawień Papieża – Polaka w spiżu, granicie i brązie ze szczególnym uwzględnieniem tych, które znajdują się  na terenie Diecezji Tarnowskiej. Cała, pieczołowicie gromadzona 20 lat przez p. Koczurów kolekcja liczy 700 fotografii.

Natomiast we wtorek 12.11., w dniu peregrynacji, piękno liturgii mszy świętej i uroczysty charakter wieczoru modlitewnego ze świętym Janem Pawłem podkreślił śpiewem parafialny chór Gaudium, a  radosnym koncertem pieśni papieskich i maryjnych uczciła Schola dziecięca Ziarenka Nadziei. Chwile po mszy świętej oraz przed adoracją w ciszy wypełniło „Żywe słowo św. Jana Pawła do Polaków”.  Mszę świętą sprawował, kazanie wygłosił oraz całość nabożeństwa prowadził ks. Marcin Minorczyk. W różańcu z rozważaniami prowadzonymi przez POAK oraz we mszy świętej, nabożeństwie dziękczynienia, adoracji w ciszy i w części końcowej z Apelem Jasnogórskim i Aktem Zawierzenia Akcji Katolickiej uczestniczyła cała wspólnota parafialna. Wielu wiernych uczciło ucałowaniem relikwie Świętego oraz złożyło podziękowania i prośby za wstawiennictwem św. Jana Pawła II do Boga bogatego w Miłosierdzie, którego zaszczytne miano nosi nasza wspólnota parafialna. W nocy z wtorku na środę  i do południa 13 listopada relikwie nawiedziły chorych i ich rodziny w domach, a my w modlitwie szczególnie polecaliśmy naszą koleżankę z POAK. Następnie Prezes Parafialnego Oddziału AK Krzysztof Mariankowski, który przyjął relikwie i obraz we wtorek z parafii MB Częstochowskiej, przekazał je kolejnej brzeskiej parafii  tj.: parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła.

Małgorzata Toboła