RONDO W KRYNICY-ZDROJU im. KS. WŁADYSŁAWA PODRAZY

W Krynicy-Zdroju u zbiegu ulic Czarny Potok i Kraszewskiego nowo powstałe rondo otrzymało nazwę: Rondo imienia Księdza Władysława Podrazy.

Na wniosek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju oraz radnej p. Iwony Dulak Grzebyk-Dulak, Rada Miejska w Krynicy-Zdroju w maju 2019 r. podjęła jednogłośnie uchwałę o nadaniu nazwy rondu. Wniosek poparło ponad 500 osób, które złożyły swój podpis pod wnioskiem.

25 września 2019 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic z nazwą ronda oraz poświęcenie. Uroczystość zgromadziła wielu wiernych. Po mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego, zgromadzeni przeszli w okolice ronda. Krótką biografię Patrona ronda przedstawił Piotr Szyszka – prezes  Parafialnego Oddziału  Akcji Katolickiej.

Tablice z nazwą ronda mieli zaszczyt odsłonić: ks. bp Stanisław Salaterski, ks. proboszcz Eugeniusz Szymczak, Piotr Ryba – burmistrz Krynicy-Zdroju oraz Irena Weber-Grelecka – przewodnicząca Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju. Następnie ks. Biskup z radością poświęcił rondo.

Przy rondzie została ustawiona wystawa z biografią ks. Władysława Podrazy. Wystawę  przygotował zespół Biblioteki Publicznej w Krynicy-Zdroju, którą zarządza dyrektor Magdalena Krzeszowska przy współudziale prezesa Piotra Szyszki. Wystawa ma przypomnieć postać ks. Podrazy.

Ks. prałat Władysław Podraza to osoba i kapłan nietuzinkowy. Służył tutejszej społeczności lokalnej przez blisko 50 lat. Położył fundament pod życie społeczne i religijne Krynicy dzielnicy tzw. Dolnej. Był człowiekiem o wielkim sercu, przez co wśród tutejszej społeczności lokalnej zyskał ogromny autorytet. Dla wielu osób jest wzorem wartości ludzkich i kapłańskich. Jego dobroć i cierpliwość dla dzieci, bezinteresowna służba chorym i cierpiącym w pobliskim szpitalu, pokora i unikanie zaszczytów, prostota życia i dzielenie się z drugim człowiekiem tym, co posiadał, to cechy charakteru godne naśladowania. W dobie konsumpcjonizmu i pogoni za pieniądzem, może być wzorem postępowania dla nas wszystkich, naszych dzieci i naszych wnuków.

Jego dobroć mają w pamięci ci, którzy się z nim spotykali, a delikatne podejście do ludzi sprawiało wielką ich życzliwość. Ta jego dobroć wypływała z wielu życiowych doświadczeń, cierpienia i bólu. Ale jej źródłem była przede wszystkim modlitwa i przebywanie w obecności Boga. Czerpie ze źródła Bożej łaski poprzez całkowite zjednoczenie z Jezusem Eucharystycznym oraz zawierzenie się Matce Bożej Nieustającej Pomocy.

Ks. prałat Władysław Podraza jest dla wielu Kryniczan największym i niekwestionowanym autorytetem moralnym powojennej Krynicy.

Nadanie nazwy rondu imienia Księdza Władysława Podrazy to odpowiedź na oczekiwanie wielu ludzi, aby upamiętnić Człowieka i Kapłana. W ten sposób postać wielkiego, choć skromnego i prostego kapłana, gorliwego duszpasterza, który nie dbał o zaszczyty została uhonorowana i pozostanie w krajobrazie Krynicy-Zdroju.

.

.

 

 

Komentowanie jest wyłączone