NA MARYJNYM SZLAKU

            „Pielgrzymujemy do Maryi i wraz z Nią drogami pełnego urzeczywistnienia naszego człowieczeństwa, a to niech nadaje sens naszemu życiu i odpowiednią wartość”- te słowa stały się hasłem pielgrzymiego trudu  blisko 40-osobowej grupy członków Akcji Katolickiej, ich rodzin i sympatyków z dekanatu Dąbrowa Tarnowska. Na maryjny szlak wyruszyliśmy w dniach 27 – 29 czerwca. Organizatorem pielgrzymki był prezes Rady Dekanalnej p. Andrzej Łoboda, wspierany przez swego zastępcę p. Józefa Wojtyto.

            Pierwszym przystankiem – niespodzianką było nawiedzenie pól grunwaldzkich i pamiątkowe zdjęcia przy pomnikach. Większość z nas po raz pierwszy stanęła na miejscu zwycięskiej bitwy z Krzyżakami z 15 lipca 1410 roku, stąd zrozumiały był błysk fleszów aparatów fotograficznych i komórkowych uwieczniających nasz pobyt na tej historycznej ziemi.

            Po południu powitaliśmy Matkę Bożą w cudownym gietrzwałdzkim wizerunku. Oprowadzeni przez brata z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich dokładnie poznaliśmy historię objawień w „polskim Lourdes”, jak nazywany jest Gietrzwałd na ziemi warmińskiej. Potem ruszył modlitewny „maraton”, który upłynął nam nadspodziewanie szybko. Była i koronka do Bożego miłosierdzia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, i modlitwa różańcowa, i uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem i z homilią ks. arcybiskupa Józefa Górzyńskiego – metropolity warmińskiego, zakończona procesją wokół świątyni, i prezentacja znaczka pocztowego upamiętniającego objawienia, i procesja różańcowa od źródełka do bazyliki z rozważaniem tajemnic światła, którą zakończył apel maryjny i zasłonięcie obrazu. Bowiem prowadzeni przez Maryję „dziwnym trafem” znaleźliśmy się 27 czerwca w tym sanktuarium dokładnie w rocznicę rozpoczęcia objawień (27 czerwca do 16 września 1877 r.). Wtedy to Matka Boża ukazała się dwóm dziewczynkom, oznajmiając im „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Na pytanie: – Czego żądasz, Matko Boża? – padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”

Modlitwa różańcowa towarzyszyła nam przez kolejne dni pielgrzymowania, przerywana słowami pieśni codziennie brzmiącej w tym jedynym w Polsce miejscu objawień Maryi uznanym przez Stolicę Apostolską:

 Matko Gietrzwałdzka, módl się za nami.
„Nie bójcie się, Ja zawsze jestem z wami”.  

            Drugi dzień wyjazdu spędziliśmy w Gdańsku. W przebogatym programie znalazły się: zwiedzanie Parku Oliwskiego, gratka dla melomanów – koncert organowy w Archikatedrze Oliwskiej, niezapomniane 20-minutowe „moczenie nóg” w Bałtyku (!), pobyt na Westerplatte z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, połączony ze złożeniem na Cmentarzyku Poległych Obrońców Westerplatte biało-czerwonej wiązanki kwiatów z napisem „Chwała i cześć Bohaterom – Akcja Katolicka dekanatu Dąbrowa Tarnowska”. Potem jeszcze spacer po Starówce, Bazylika Mariacka, Koronka i Msza św. w Bazylice św. Brygidy oraz zapalenie zniczy przed pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.

            I dzień trzeci – to już miejsca „maryjne”. Najpierw to o nazwie Skępe – przepiękne sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Królowej Mazowsza i Kujaw, związane z objawieniami Matki Bożej z 1495 roku.  Mieści się ono w malowniczym zespole kościoła i klasztoru Bernardynów. Po porannej Mszy św. i śniadaniu modlimy się przed pomnikiem Jana Pawła II, patrona Akcji. Potem z przewodnikiem poznajemy historię objawień i rozwoju kultu Maryi w gotyckiej figurze, koronowanej w 1755 r. Skępe ulokowane jest pomiędzy pięcioma jeziorami. My spacerujemy po brzegu jednego – Jeziora Wielkiego. I znów czas na modlitwę różańcową i „Anioł Pański” w niezwykłej ciszy sanktuarium.

            Po klasztornym obiedzie podążamy do Sierpca, do Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Początek objawień datuje się na rok 1483 i związany jest z legendarnym ukazaniem się Matki Bożej klerykowi Andrzejowi w czasie zarazy pustoszącej Mazowsze. Koronacja figury na prawie papieskim w 1983 r. potwierdziła 500-letnią tradycję kultu maryjnego w Sierpcu.  Sanktuarium opiekują się siostry benedyktynki, a od 2004 r. duszpasterstwo parafialne oddano pod opiekę pallotynom. Po zapoznaniu z historią sanktuarium, którą przybliżyła nam siostra i odmówieniu Koronki do Bożego miłosierdzia, zwiedzamy jeszcze skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej. I czas do domu.

            Coroczne wakacyjne pielgrzymki Akcji Katolickiej naszego dekanatu to już tradycja. Do pielgrzymowania zachęca nas niezwykła, rodzinna i przyjacielska atmosfera podczas wyjazdu, perfekcyjnie przygotowany program, wciąż nowe miejsca do zobaczenia i przemodlenia. Dziękujemy za ten czas spotkania z Jezusem i Jego Matką. Za rok wybieramy się znów do… 

Irena Klich
Sekretarz POAK Nieczajna

.

 

.

Komentowanie jest wyłączone