W STARYM SĄCZU I W MUSZYNIE

Na pielgrzymkę do Starego Sącza w sobotę, 18 maja, udali się także członkowie parafialnych oddziałów AK z dekanatu Dąbrowa Tarnowska. Pierwszym przystankiem był klasztor sióstr klarysek i kościół pw. Trójcy Świętej w Starym Sączu. Tutaj pod kierunkiem przewodnika pielgrzymi podziwiali unikalne malowidła i rzeźby oraz wysłuchali historii zabytkowych klasztornych budynków.

Potem Akcja udała się na spotkanie przy ołtarzu papieskim, aby po jego zakończeniu podążyć do Muszyny. W tej wypoczynkowej i uzdrowiskowej miejscowości podziwiano najpierw ogrody sensoryczne umiejscowione w parku zdrojowym „Zapopradzie”. Po skosztowaniu ożywczej wody mineralnej pielgrzymi udali się do Ogrodów Biblijnych. Prowadzeni przez przewodnika poznali pięć ogrodów: historii zbawienia, krajobrazów biblijnych, Winnicę  Pańską i nauki proroków, dziecięcy ogród biblijny i ogród zakochanych. Była to także okazja do zobaczenia ciekawych okazów roślin znanych z kart Biblii oraz występujących w Ziemi Świętej. Ogrody w Muszynie są czwartym i zarazem największym tego typu obiektem w Polsce.

Na podsumowanie pielgrzymich trudów pątnicy przeszli  do kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie najpierw na zwiedzanie z przewodnikiem, a później na nabożeństwo majowe. Umocnieni błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem wrócili do swoich domów, by poprzez dalszą modlitwę przygotowywać się do peregrynacji obrazu i relikwii św. Jana Pawła II w swoich oddziałach.

Dekanalną pielgrzymkę autokarową przygotował prezes Rady Dekanalnej Akcji Katolickiej Andrzej Łoboda, a opiekę duchową nad pielgrzymami sprawował ks. Józef Włodarczyk ze Smęgorzowa.

Irena Klich
Sekretarz POAK Nieczajna