Módlmy się wszyscy o świętych Kapłanów

„Po Bogu, kapłan jest wszystkim! On sam pojmie się w pełni dopiero w niebie. (…). Gdybyśmy dobrze zrozumieli czym jest ksiądz na ziemi, umarlibyśmy: nie z przerażenia, lecz z miłości… Bez księdza śmierć i męka Naszego Pana nie służyłyby do niczego. To ksiądz kontynuuje na ziemi dzieło zbawienia… Na co zdałby się dom pełen złota, gdyby w nim nie było nikogo, kto otworzyłby do niego drzwi? Ksiądz ma klucze do skarbów niebieskich: to on otwiera bramę: on jest ekonomem dobrego Boga; zarządcą Jego dóbr… Zostawcie parafię na 20 lat bez księdza, a zagnieżdżą się w niej bestie…”.

Święty Jan Maria Vianney

Wielki Czwartek, którego wieczorna liturgia rozpoczyna święte Triduum Paschalne jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz Kapłaństwa. Dlatego też w ramach duchowej pomocy i troski o prezbiterów Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie z inicjatywy naszej członkini Pani Marii Szczeciny przygotował modlitwę za kapłanów pochodzących bądź posługujących w naszej diecezji. W Wielki Czwartek, po zakończeniu Eucharystii, wychodząc ze świątyni, każdy parafianin  mógł  zabrać karteczkę z tekstem modlitwy oraz nazwiskiem danego kapłana. Przygotowano ok. 1800 karteczek.

Inicjatywa (naszego parafialnego oddziału) modlitwy za Kapłanów zrodziła się niezależnie, ale prawie w tym samym czasie, co w diecezji.

Prezes POAK
Barbara Machaczek