Uroczystość poświęcenia sztandaru POAK przy parafii św. Pawła Apostoła w Bochni.

„Sztandar to symbol, świętość”
Kardynał Stefan Wyszyński

Uroczystość poświęcenia sztandaru parafialnego oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Pawła Apostoła w Bochni. 25 stycznia w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, w trzecim dniu Triduum, które corocznie organizowane jest w naszej parafii, odbyło się poświęcenie sztandaru parafialnego oddziału AK.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. dr Jan Bartoszek – asystent kościelny AK DT.

Podczas tego doniosłego wydarzenia homilię na temat „Szaweł – prześladowca Kościoła czy Jezusa ?” wygłosił ks. dr Robert Głuchowski. Mieliśmy zaszczyt gościć ks. prałata Marka Szewczyka – proboszcza parafii Narodzenia NMP w Krużlowej oraz  ks. Andrzeja Krajewskiego – proboszcza parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Chełmie. W uroczystości uczestniczył Zarząd Diecezjalnego Instytutu AK Diecezji Tarnowskiej na czele z prezesem panem Robertem Rybakiem. Przybyli także przedstawiciele i prezesi zaprzyjaźnionych oddziałów AK oraz przedstawiciele licznych wspólnot z naszej parafii.

Ceremonia dzięki staraniu pani Barbary Hałas – prezesa AK , miała wspaniałą oprawę. W liturgię włączyli się członkowie AK naszej parafii. Poświęcenia sztandaru dokonał ks.dr Jan Bartoszek, który na zakończenie powiedział : „Sztandar jest znakiem, który gromadzi ludzi gotowych podjąć określone zadania. Jest też – dla wszystkich, którzy na niego spojrzą -znakiem wzywającym do dzieła, jakie symbolizuje. Jest jak wysoki maszt namiotu duchowego, w którym wre życie określonego środowiska. Kto wychodzi z poświęconym sztandarem na ulice, wychodzi jak ze światłem. Jego się nie da ukryć pod korcem. On ma świecić wszystkim katolikom i tym, którzy stoją na zewnątrz Kościoła. Wymowna to chwila i wymowne miejsce.

Sobór Watykański II a za nim nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział tak wiele o wielkości zadań laikatu w Kościele. Trzeba jego słowa zamienić w czyn. A wszystko zależy od głębokiej i żywej wiary oraz od stopnia odpowiedzialności tych, którzy chcą świadczyć i działać na rzecz odnowy życia katolickiego w rodzinie i społeczeństwie Jakże szeroka otwiera się tu perspektywa różnorakich działań.

Niech to słowo wystarczy, bo Akcja to działanie a nie mówienie. Jezus powiedział jasno: Drzewo poznaje się po owocach. Akcja Katolicka to jedno z drzew w ogrodzie tarnowskiego Kościoła. Niech owoce tego drzewa będą piękne i dobre, tak aby wielu chciało nie tylko z nich korzystać, ale również mieć udział w pielęgnowaniu tego drzewa.

Niech sztandar Wasz płynie na czele wielu innych sztandarów, które gromadzą katolików w naszej diecezji. Mądrości, odwagi, inicjatywy! Nie lękajcie się, bo Pan jest z Wami! „

Po uroczystej Mszy św. odbyło się spotkanie, gdzie w bardziej kameralnej atmosferze był czas na podziękowania i refleksje. Głos zabierali zaproszeni goście oraz gospodarze – ks. proboszcz dr Leszek Rojowski, ks. prałat Jan Nowakowski, a przede wszystkim pani Barbara Hałas- główna organizatorka  i pomysłodawczyni całej uroczystości.

Poświęcony sztandar jest symbolem wspólnoty, tradycji i wartości, które AK  chce urzeczywistniać. Parafialny oddział AK działa od 2000 r. podejmuje wiele działań służących ludziom szczególnie na terenie naszej parafii. Życzymy, by przeżyta uroczystość stanowiła  zachętę do dalszego działania zarówno dla AK, jak i dla innych grup parafialnych.

Alicja Golińska

.Uroczystość poświęcenia sztandaru Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Pawła Apostoła w Bochni. 25 stycznia 2019 r.

.SZTANDAR AKCJI KATOLICKIEJ