AKCJA Z NIECZAJNEJ DLA SENIORÓW

W ten czarowny, zimowy wieczór
wybierz się na wędrówkę z Maryją i Józefem.
Zabierz się z pasterzami i Mędrcami do Dzieciątka.
Przyjdź do Tego, który daje wiarę,
że to, co niemożliwe, to, co trudne, daje życie.
Przyjdź do Tego, który daje Miłość…

Na takie zaproszenie odpowiedzieli samotni seniorzy z parafii Nieczajna, gromadząc się w niedzielę, 20 stycznia, na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym. W przygotowanie opłatka jak zawsze zaangażowali się członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, wsparci finansowaniem gminy Dąbrowa Tarnowska. Dodatkowym atutem spotkania było miejsce – wybrano bowiem salę bankietową „Biała Róża”, której właścicielami są państwo Maria i Zdzisław Dyjak.

Mszę św. na rozpoczęcie spotkania celebrowali: Ks. proboszcz Stanisław Bieleń i Ks. kanonik Władysław Jaróg. Oprawę liturgiczną zapewnili członkowie Akcji: Barbara Białkowska, Kazimiera Wąż i Jan Wójcik oraz uczennice gimnazjum: Natalia Nędza i Weronika Szlosek.

Po Eucharystii gości zaproszono do wspomnianej sali, gdzie nastąpiło serdeczne powitanie przez prezes Akcji Barbarę Białkowską. Opłatek zaszczycili swą obecnością: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Lizak, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Radni – Kazimiera Wąż, Bogdan Pawelec i Andrzej Pabian, Sołtysi obu sołectw – Jan Bąba i Czesław Podosek, członkowie Rady Parafialnej, nadzwyczajni szafarze Komunii św.

Po wspólnej modlitwie i błogosławieństwie opłatków przez ks. proboszcza, nadszedł czas serdeczności, życzeń, dzielenia się „białym chlebem” i smacznego posiłku obiadowego. Potem przy kawie, herbacie i cieście zebrani oglądnęli spektakl jasełkowy „Leć, kolędo, do ludzi”, który przygotowali uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli: Ireny Klich, Bernadety Pabian i Waldemara Szloska. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, bo też i ich występ był wyjątkowo piękny. Nagrodą było nie tylko uznanie publiczności, ale również słodycze przekazane uczniom przez pana burmistrza.

Nadchodzące święta – Dzień Babci i Dzień Dziadka stały się okazją do okazania miłości i uhonorowania seniorów wierszami, odśpiewaniem „Sto lat” i obdarowaniem cukrowymi i czekoladowymi kwiatami. Do serdecznych życzeń przyłączyli się goście z Dąbrowy Tarnowskiej.

Potem nadszedł czas ciepłych rozmów i śpiewania kolęd i pastorałek. Padł wtedy swoisty rekord – odśpiewano łącznie 33 utwory, czyli wszystkie ze specjalnie na tę okoliczność przygotowanego śpiewnika. I dopiero wtedy goście gromko zakrzyknęli „Za kolędę dziękujemy!”, umawiając się na spotkanie za rok.

Irena Klich
Sekretarz POAK Nieczajna