Pielgrzymka śladami Prymasa Tysiąclecia

                Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją członkowie Akcji Katolickiej dąbrowskiego dekanatu wraz z sympatykami stowarzyszenia udali się w dniach 27-29 czerwca na 3-dniową pielgrzymkę. Trasa wiodła przez miejsca związane z osobą Kardynała Stefana Wyszyńskiego.          W pierwszy dzień gościła nas stolica. Najpierw udaliśmy się do archikatedry św. Jana Chrzciciela, aby złożyć kwiaty i pomodlić się przed sarkofagiem z doczesnymi szczątkami Prymasa Tysiąclecia. Nasz wzrok przykuła tablica ze słowami: Polonia Semper Fidelis (Polska zawsze wierna), do których Kardynał bardzo często odnosił się w swoich publicznych wystąpieniach. Potem wraz z przewodnikiem podziwialiśmy świątynię i udaliśmy się na spacer po warszawskiej Starówce.
W samo południe zawitaliśmy do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie na Eucharystię, a później na zwiedzanie najwyżej położonego w Warszawie muzeum (26 m ponad ziemią – ósme piętro) – Muzeum Mt 5,14/Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Multimedialne centrum pamięci poprzez nowoczesną ekspozycję ukazuje ich losy na tle dramatycznych wydarzeń stulecia, w którym przyszło im żyć, wpływ na losy Kościoła, Polski i świata, wkład w zachowanie wiary i tożsamości kulturowej oraz w obalenie komunizmu. Szczególne wrażenie wywołało w nas pomieszczenie, w którym znajduje się wielka łódź, zajmująca niemal całą powierzchnię sali, w środku metalowa i przełamana. Jest to symbol dramatycznych wydarzeń związanych z 1981 rokiem – zamachu na Jana Pawła II, śmierci prymasa Wyszyńskiego i wprowadzenia stanu wojennego.
Trzecim punktem pielgrzymkowym było „Castel Gandolfo” Wielkiego Prymasa, czyli Choszczówka. Na północnych peryferiach Warszawy, pośród zieleni parku, nabierał sił fizycznych i duchowych. Mówił o tym miejscu „To zbiornik nowych sił Miłości”. Tutaj powstał Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Obecnie to ośrodek rekolekcyjno-wychowawczy, ze zgromadzonymi pamiątkami po Prymasie.
Wieczór i nocleg spędziliśmy w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre Miejsce” na Bielanach, kończąc dzień Apelem Jasnogórskim w kaplicy.
Drugi dzień obfitował w kolejne „prymasowskie” miejsca. Najpierw były to Laski z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej. Matka Elżbieta Róża Czacka była beatyfikowana wspólnie z Kardynałem Wyszyńskim 12 września 2021 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej. Była założycielką ośrodka dla ludzi niewidomych w Laskach oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, posługującemu niewidomym. W Laskach wielokrotnie przebywał Prymas Tysiąclecia. Ogromne emocje towarzyszyły nam podczas oprowadzania po ośrodku przez siostrę zakonną, jej opowieści o życiu osób niewidomych, przeżywanych doświadczeń jako „niewidomi”, modlitwy przy sarkofagu Matki Róży i w kaplicy. W tych miejscu popłynęło nasze dziękczynienie za wielki dar Boży – wzrok.  Pielgrzymi w miarę swoich możliwości wsparli finansowo tę placówkę. Chwile modlitewnej zadumy przeżyliśmy na cmentarzu, gdzie są pochowani m.in. Matka Róża Czacka, ks. Władysław Korniłowicz i ks. Antoni Marylski (współtwórcy Lasek), Marian Brandys, Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Zygmunt Kubiak, Tadeusz Mazowiecki, Irena Dziedzic.
Dalszy szlak prowadził do Zuzeli – miejsca narodzin i chrztu Stefana Wyszyńskiego (kościół i Muzeum Lat Dziecięcych Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego) oraz do Andrzejewa (Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie). Dzień zakończyliśmy noclegiem w Zambrowie.
Trzeci dzień poświęciliśmy zwiedzaniu Włocławka – miejsca pobytu ks. Wyszyńskiego w seminarium duchownym. Najpierw nasza modlitwa popłynęła w nowo powstającym sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz przy zaporze na Wiśle – miejscu męczeńskiej śmierci. Potem poznawaliśmy „na piechotę” piękno Włocławka, wsłuchując się w opowiadanie miejscowego przewodnika.
Zorganizowania tej bogatej w głębokie przeżycia pielgrzymki podjął się pan Andrzej Łoboda, prezes Rady Dekanalnej Akcji Katolickiej dekanatu Dąbrowa Tarnowska, za co w imieniu wszystkich pielgrzymów serdecznie dziękujemy.

Irena Klich
Rada Dekanalna

Komentowanie jest wyłączone