Pielgrzymka do Kalisza, Lichenia i Gniezna

Liczna grupa osób, w tym przedstawiciele grup parafialnych z dekanatów Dąbrowa Tarnowska, Żabno, Szczucin, Tarnów i Radomyśl Wielki, 30 września br. wcześnie rano rozpoczyna dwudniową trasę pielgrzymkową, aby w godzinach przedpołudniowych stanąć w Międzynarodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, uklęknąć przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w kaplicy adoracyjnej, przed cudownym obrazem św. Józefa Kaliskiego. Tam historię sanktuarium i obrazu przybliża jeden z posługujących duszpasterzy, przewodnicząc następnie koncelebrowanej Mszy św. w samo południe, w której pielgrzymi uczestniczą wraz z innymi wiernymi. Po Eucharystii następuje zwiedzanie wraz z przewodnikiem sanktuarium i Kalisza, spacerując jego ulicami.
Chwila, odpoczynku, posiłek, ciepły napój i czas wyruszyć w dalszą podróż, kierując się do Lichenia, bo przecież tam oczekuje nas Matka Boża Bolesna, Królowa Polski, w cudownym wizerunku obrazu umieszczonego w okazałej Bazylice Licheńskiej. Pobyt rozpoczyna się od wędrówki ścieżkami grąblińskiego lasu, z zatrzymaniem się przy kaplicy upamiętniającej objawienia Matki Bożej i przy wielu miejscach, rzeźbach, licznych głazach z nazwiskami fundatorów i dobrodziejów licheńskiego sanktuarium. Wieczorową pora docieramy na miejsce zakwaterowania i do oczekujących z gorącą obiadokolacją gospodarzy obiektu. Po krótkim odpoczynku bierzemy udział w wymownym Apelu Maryjnym w świątyni, która na wielu osobach zrobiła ogromne wrażenie.
Kolejny dzień to już październik – miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Rozpoczynamy go poranną Mszą Świętą i wspólną modlitwą w bazylice, wpatrzeni w Maryję w Jej obrazie. Potem labiryntem korytarzy, grot, kapliczek, płaskorzeźb zmierzamy na szczyt 25-metrowej Golgoty, aby stanąć przy krzyżu Chrystusowym tam widniejącym.
Śniadanie i program zwiedzania wielu miejsc z wyczerpującymi informacjami sympatycznej i przyjaznej naszej grupie pani przewodnik wypełnia kolejne godziny. Czas na zakup pamiątek i wyjazd w dalszą drogę z żalem, że nie można zostać dłużej, ale przed nami Gniezno – Wzgórze Lecha, Bazylika Prymasowska, profesja świętego Wojciecha, patrona Polski.
Zwiedzanie Gniezna z przewodnikiem zaczynamy od drzwi gnieźnieńskich, potem podziwiamy podziemia, taras widokowy z wyjściem po schodach na wysokość 13 piętra.

Komentowanie jest wyłączone