Wielki Odpust Tuchowski – 2 lipca 2022 r.

Tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski, trwający od 1 do 10 lipca, przebiega pod hasłem „Królowo Pokoju módl się za nami”. Akcja Katolicka została zaproszona przez ojców redemptorystów, opiekujących się Sanktuarium Pani Ziemi Tarnowskiej, tradycyjnie na 2 dzień lipca, a zarazem uroczystość Matki Bożej Tuchowskiej. W drugim dniu odpustu myślą przewodnią były słowa: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój.
Msza Święta pod przewodnictwem ks. dr hab. Jana Bartoszka – asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej, w koncelebrze z księżmi asystentami parafialnymi AK, rozpoczęła się o godzinie 18.30.
Członkowie naszego stowarzyszenia, licznie przybyli na liturgię z całej diecezji, wysłuchali homilii ks. Jana Bartoszka. Asystent diecezjalny rozpoczął od stwierdzenia, iż wiara ubogacona czynami rodzi wewnętrzny pokój, co było już doświadczeniem samej Maryi, która odnalazła pokój w głębokiej relacji z Bogiem. Osiągnięcie takiego pokoju jest zadane każdemu człowiekowi. Kaznodzieja odwołał się tu do fragmentu adhortacji apostolskiej Papieża Franciszka Gaudete et Exsultate: „Ludzie wprowadzający pokój są źródłem pokoju, budują pokój i przyjaźń społeczną. Tym, którzy wszędzie wprowadzają pokój, Jezus składa piękną obietnicę: „Będą nazwani synami Bożymi” (…) A jeśli w jakimś przypadku w naszej wspólnocie mamy wątpliwości co do tego, co należy czynić, „starajmy się o to, co służy sprawie pokoju” (Rz 14, 19), ponieważ jedność jest ważniejsza od konfliktu”. Ks. Jan Bartoszek zachęcał wiernych do modlitwy za osoby, z którymi ciężko dojść do porozumienia i przypomniał, że prowadzenie do Ewangelii jest również zadaniem ludzi świeckich, którzy powinni to czynić w swoich środowiskach – w domach i miejscach pracy. Tak jak Maryja, chrześcijanin winien swoją postawą i czynami wnosić w rzeczywistość pokój.
Uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna wokół bazyliki oraz modlitwa przed obrazem Matki Bożej Tuchowskiej, zwieńczona zasłonięciem Jej cudownego obrazu.

Bożena Kwitowska