Akcja Katolicka w służbie Kościoła

Spotkanie Formacyjne Członków Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej 30 kwietnia 2022 r. w Krościenku nad Dunajcem w kościele p.w. Dobrego Pasterza odbyło się spotkanie formacyjne dla Członków Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. „Akcja Katolicka w służbie Kościoła” to hasło przewodnie spotkania w którym uczestniczyło kilkaset osób z całej diecezji. Po zawiązaniu wspólnoty wysłuchaliśmy ciekawego wykładu ks. Wojciecha Karpiela, Moderatora Diecezjalnego Ruchu Światło Życie, poświęconego postaci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Ks. Franciszek urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku w wielodzietnej rodzinie. Podczas II wojny światowej walczył z okupantem hitlerowskim, był więźniem Auschwitz. Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie – święcenia przyjął w 1950 roku. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka której celem jest przezwyciężenie alko¬ho¬l¬izmu i innych znie¬woleń człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie . Był bardzo mocno zaangażowany w życie społeczne. Proroczo patrzył w przyszłość. Mówił : „ trzeba się najpierw samemu wyzwolić”. Zmarł nagle 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu w niewyjaśnionych okolicznościach. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. 9 grudnia 1995 r. w Katowicach rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 23 listopada 2001 r. zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego, a 31 stycznia 2002 r. otwarto dokumenty w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie.
”Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego Kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę. Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczynić się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła. Bądź uwielbiony Boże w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele”. Centralnym momentem spotkania była Msza święta pod przewodnictwem Ks. dra hab. Jana Bartoszka Asystenta Diecezjalnego Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. W wygłoszonej homilii ks. Asystent powiedział m.in. „W tym miejscu możemy przypomnieć sobie o zadaniach świeckich w kościele. Ksiądz Blachnicki był ogromnym propagatorem zaangażowania ludzi świeckich w Kościele. Chcemy w kontekście jego nauczania, po prawie dwuletnim czasie pandemii, podjąć refleksję nad naszym zaangażowaniem w Kościele. Spróbujmy na nowo odczytać swoje powołanie i wyznaczyć sobie pewne cele. Mamy wspaniałe wzorce zaangażowania w Kościele w osobie świętego Wojciecha, św. Jana Pawła II i Księdza Blachnickiego.
Duchowość to modlitwa, styl życia, życie zgodne z sumieniem to zadanie dla świeckich. Patrząc na wojnę w Ukrainie widzimy do czego zdolny jest człowiek – sam bez Jezusa. Możemy mieć wszystko, ale jeżeli nasza miłość do Jezusa nie przekłada się na miłość między nami to wszystko jest bezużyteczne. Nasza wiara jest relacją z Jezusem Chrystusem. On wskazuje drogę i po niej prowadzi. Nasza wiara musi się skupiać na osobie Jezusa – powiedział. Po Mszy świętej odbyło się nabożeństwo ku czci św. Wojciecha – patrona Akcji Katolickiej.
Następnie uczestnicy spotkania modlili się przy grobie ks. Blachnickiego i złożyli kwiaty. Po części oficjalnej uczestnicy spotkania udali się na Kopią Górkę, gdzie znajduje się Centrum Ruchu Światło-Życie.

Anna Jakubowska
Sekretarz DIAK