Godzina Świeta Akcji Katolickiej

Stowarzyszenie Akcji Katolickiej dekanatu dąbrowskiego podjęło modlitewną inicjatywę – czuwanie adoracyjne przed Najświętszym Sakramentem w pierwsze czwartki miesiąca. Każdy miesiąc gościć będziemy w innej parafii w godzinach 23.00 – 24.00. Pierwsza taka adoracja odbyła się w parafii Olesno w Wielki Czwartek, 14 kwietnia. Razem z parafianami z Olesna modlili się członkowie Akcji z Dąbrowy Tarnowskiej, Zalipia, Smęgorzowa, Dąbrówek Breńskich i Nieczajnej.

Jakie jest uzasadnienie tej inicjatywy? Oto pismo Zarządu Akcji Dekanalnej:
„Każdy, kto trwa przy Zbawicielu podczas modlitwy i ceni to sobie,
jest prawdziwym przyjacielem Serca Jezusa”
Uzasadnieniem podjętej inicjatywy uczestniczenia przez członków Akcji Katolickiej z naszego dekanatu Dąbrowa Tarnowska w Godzinie Świętej w każdy pierwszy czwartek miesiąca w roku 2022 w poszczególnych parafiach, niech będą słowa skierowane przez Jezusa do Małgorzaty Marii Alacoque podczas trzeciego objawienia w 1674 roku, o tajemnicy swojego Najświętszego Serca:
„To w tym miejscu przeżyłem największe cierpienie opuszczony przez ziemię i niebo, obciążony grzechami całego świata. Chcę, żeby mi towarzyszyć w tej pokornej modlitwie, którą zanosiłem wówczas do mego Ojca, wśród wszystkich moich udręczeń. Będziesz wstawać między godzina jedenastą a północą, by w ciągu godziny klęczeć ze Mną, z twarzą pochyloną ku ziemi”.
Jezus pozwolił również, aby św. Małgorzata doświadczyła smutku i cierpienia, jakie On sam czuł wtedy. Modlitwę zaczęto praktykować już w 1829 roku i powstały nawet „Bractwa Godziny Świętej” w Paryżu, a rozpowszechniły się na cały świat. Szczególny wymiar ma ona w Wielki Czwartek, gdy wspominamy pojmanie Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Dlatego 14 kwietnia 2022 roku, Wielki Czwartek, był dla nas rozpoczęciem adoracji i czuwania przed Najświętszym Sakramentem w tzw. Ciemnicy, w kościele św. Katarzyny w Oleśnie, trwaniem w modlitwie, ciszy, spokoju. Zachętą do kontynuowania Godziny Świętej mogą być dla nas słowa, które Pan wypowiedział do Rozalii Celakówny: „Moje dziecko, kochaj Mnie bardzo. Niech twa miłość wynagrodzi Mi brak jej u innych dusz, bo nie jestem kochany przez inne stworzenia. Miłość zastąpi wszystko! Popatrz, ile wycierpiałem na krzyżu za grzechy ludzkie, a jaka spotkała Mnie wdzięczność! Ile dusz wzgardziło Mną, nawet przyjaciele. Więc ty, dziecko, wynagradzaj Mi, zwłaszcza za kapłanów i wszelką niewdzięczność”.
Oto niektóre z obietnic związanych z praktykowaniem Godziny Świętej i kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa dane św. Małgorzacie:
– Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.
– Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.
– Będę sam pociechą we wszystkich smutkach i cierpieniach życia.
– Będę ich ucieczką najbezpieczniejszą w życiu, a szczególnie w godzinie śmierci.
– Błogosławić będę wszystkim ich zamiarom i planom.
– Grzesznicy znajdą w Mym sercu źródło i całe morze niewyczerpanego nigdy miłosierdzia.
– Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
– Dusze gorliwe szybko dostąpią wielkiej doskonałości.
– Kapłanom dam moc zmiękczania serc najzatwardzialszych.
– Imiona osób, które rozpowszechniać będą nabożeństwo do Mego Boskiego Serca, będą zapisane na zawsze i w Nim pozostaną.
Jezus sam poprosił, byśmy o tej godzinie czuwali przed Najświętszym Sakramentem, odpowiedzieliśmy na Jego prośbę i będziemy to realizować. Tak nam dopomóż Bóg!