Na plenerowej Drodze Krzyżowej

Dobrze, że tu jesteś. Odpowiedziałeś na zaproszenie Jezusa i przyszedłeś na nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ale to dopiero pierwszy krok. Mógłbyś w tym czasie robić wiele innych rzeczy, więc skoro przyszedłeś tutaj, to wykorzystaj dobrze ten czas. Jezus nie zaprosił cię tu po to, abyś tu po prostu był. On zaprasza cię, abyś zaangażował się w to nabożeństwo swoim sercem. Przyjrzyj się więc w czasie tej modlitwy drodze krzyżowej, ale nie tylko tej, którą przeszedł Jezus. Przyjrzyj się drodze krzyżowej twojego życia i spróbuj odnaleźć na niej ślady obecności miłującego Boga.

Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, możliwe było w tym roku przeprowadzenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w plenerze, z czego skwapliwie skorzystała Akcja Katolicka – inicjator takiej formy pod odkrytym niebem. W piątek, 8 kwietnia 2022 roku, o godz. 19.00 około 200. parafian zgromadziło się przy placu starego kościoła, aby stamtąd tradycyjnie przejść najpierw główną, a później osiedlową drogą do świątyni, zatrzymując się przy kolejnych krzyżach stacyjnych z rysunkami dzieci. Rozważania przygotowane przez POAK odczytali członkowie stowarzyszenia, oraz młodzież bierzmowana i przygotowująca się do bierzmowania. Krzyż pomiędzy stacjami niosły różne grupy wyznaczane przez ks. proboszcza Stanisława Bielenia: matki, ojcowie, bierzmowani, przygotowujący się do bierzmowania, uczniowie szkoły podstawowej, schola, Liturgiczna Służba Ołtarza, Parafialny Zespół Synodalny, rodzice małych dzieci, osoby po stracie bliskich, Akcja Katolicka. Zakończenie Drogi Krzyżowej nastąpiło przy krzyżu misyjnym, pod którym postawiono wszystkie przyniesione z trasy znicze. Już w świątyni wierni przyjęli Komunię św., a potem odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Skończyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Teraz Jezus zaprasza cię, abyś idąc do domu, nie zostawił Go za drzwiami kościoła.
Jeśli tylko zechcesz odpowiedzieć na Jego zaproszenie, to On pójdzie z tobą do tych pogmatwanych sytuacji twojego życia, do nierozwiązanych konfliktów, do sytuacji z pozoru bez wyjścia. Pomoże ci walczyć z tymi grzechami, z którymi ty już nie masz siły walczyć. Pomoże ci powstać z każdego upadku, jeśli tylko chcesz. Panie Jezu, pomóż nam uwierzyć, że Ty jesteś przy nas w każdej chwili naszego życia. Amen.

Irena Klich
POAK Nieczajna