Misterium Męki Pańskiej w Nieczajnej

W Niedzielę Palmową o godz. 14.30 i w Wielki Czwartek o godz. 20.00 mogliśmy przeżywać misterium Męki Pańskiej. W role aktorów wcielili się mieszkańcy parafii Nieczajna, w tym członkowie Akcji Katolickiej, w sumie 69 osób. Między innymi główną role męczonego Jezusa odgrywał członek stowarzyszenia Jan Wójcik. Niewiele parafii w Polsce może poszczycić się przygotowaniem takiego misterium. W naszym misterium wzięli udział: dorośli, młodzież i dzieci, a nawet całe rodziny!
Kolejne sceny rozgrywały się: w kościele – Ostatnia Wieczerza, na stopniach świątyni – modlitwa w Ogrodzie Oliwnym, pojmanie, sąd przed Annaszem, Kajfaszem i Piłatem, okrutne biczowanie i wyrok ukrzyżowania. Potem droga krzyżowa Chrystusa – od kościoła pod cmentarz; po drodze
trzy upadki, pomoc Szymona z Cyreny, otarcie twarzy przez Weronikę, spotkanie z Matką i płacz niewiast jerozolimskich. Męka naszego Pana zakończyła się sceną odarcia z szat, ukrzyżowaniem, agonią Jezusa i zdjęciem z krzyża w objęcia Maryi.
Tłumy parafian i gości oglądały to misterium. Głębokie przeżycia religijne, wzruszenia aż do łez zarówno widzów, jak i samych aktorów są świadectwem, jak bardzo potrzebujemy unaocznienia Męki Pańskiej i jak bardzo to misterium pomaga nam w zrozumieniu, za jaką cenę zostaliśmy
odkupieni.

Irena Klich