Spotkanie Opłatkowe Dekanatu Dąbrowskiego

Bogu bądź cześć i chwała,
Która by nie ustała.
Jak Ojcu, tak i Jego Synowi,
I Świętemu Duchowi,
W Trójcy jedynemu.

Śpiewem kolęd ze wszystkimi zwrotkami, rzadziej przez nas śpiewanymi, rozpoczęło się oczekiwane od dwóch lat spotkanie niezwykłej wspólnoty, którą tworzy Akcja Katolicka dekanatu Dąbrowa Tarnowska. W niedzielne popołudnie, 30 stycznia 2022 roku, podążyliśmy do parafii Dąbrówki Breńskie, które przyjęły nas gościnnie w geście rozpostartych rąk, tak jak postać Chrystusa sprzed świątyni. Mieliśmy zaszczyt gościć na opłatku asystenta diecezjalnego Akcji ks. dra hab. Jana Bartoszka i asystenta dekanalnego ks. Bogdana Więcka, którzy wraz z gospodarzem parafii ks. Wojciechem Prusem koncelebrowali uroczystą Eucharystię. W homilii główny celebrans ks. Jan zawarł wskazania: Otwórzmy się na Ewangelię, w której Chrystus objawia nam Prawdę, żebyśmy mogli podążać za Jezusem, to jest nasz największy obowiązek… Chrystusowi nie można ofiarować mniej niż własne życie… Aktywność apostolska musi mieć moc w modlitwie… Miejcie to przeświadczenie, że do apostolstwa powołał was Bóg… Zachwyćcie się darem Eucharystii, to jest źródło życia chrześcijańskiego.
Po Mszy św. z obsadą liturgiczną miejscowego POAK, na czele którego stoi prezes Marek Majka, mogliśmy w pięknych kolędach, wykorzystując specjalnie przygotowane na tę uroczystość śpiewniki, wyrazić nasz zachwyt z narodzin Dzieciątka Jezus oraz podziw dla świątecznej dekoracji kościoła. W imieniu nieobecnego prezesa Rady Dekanalnej Andrzeja Łobody, pozostającego z nami w łączności duchowej, modlitewnej oraz poprzez przekaz internetowy, głos zabrał jego zastępca Józef Wojtyto, witając zebranych i przekazując opracowany na zebraniu zarządu plan pracy na rok 2022. Zostały również odczytane życzenia i podziękowania przekazane przez prezesa Rady, skierowane zarówno do kapłanów, jak i do wszystkich członków stowarzyszenia. Miłą niespodzianką były upominki dla nas wszystkich – ceramiczne świeczniki z artystycznym, ręcznie malowanym, wizerunkiem kościoła w Dąbrówkach. Aktualne informacje o organizowanych rekolekcjach, wykładach Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II i inne przekazał ks. Jan Bartoszek. Spotkanie opłatkowe zakończyły pamiątkowe fotografie i obietnica, że wrócimy do tego kościoła i gościnnego oddziału Akcji Katolickiej na nabożeństwo do czczonej tam św. Rity, z piękną statuą i relikwiami.
Święty Jan Paweł II, święty Wojciech – patroni Akcji Katolickiej w Polsce, Najświętsza Maryja Panna, patronka diecezji tarnowskiej, czczona w tajemnicy Narodzenia Pańskiego, niech wypraszają Wam wszystkim potrzebne łaski do dalszej owocnej pracy w kolejnych dniach, tygodniach i miesiącach tego roku, i w wielu trudnych okolicznościach (Andrzej Łoboda).

Irena Klich
Rada Dekanalna
Dąbrowa Tarnowska

Komentowanie jest wyłączone