Miłośnik Niepokalanej na trwale zagościł w Krynicy-Zdroju

Odsłonięcie pomnika Prymasa Tysiąclecia. Krynica, 8 grudnia 2021r.

W grudniowy dzień, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, w Krynicy-Zdroju został odsłonięty i poświęcony pomnik Prymasa Tysiąclecia, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Aktu tego dokonali arcybiskup Henryk Nowacki oraz burmistrz Krynicy-Zdroju, Piotr Ryba. W uroczystościach wzięło udział wielu kapłanów oraz wiernych świeckich.
W homilii podczas Mszy św., Arcybiskup powiedział, że w swoim życiu spotkał kard. Wyszyńskiego będąc klerykiem tarnowskiego Seminarium Duchownego oraz, że warto na nowo wczytywać się w słowa Błogosławionego Kardynała, bo Jego nauka głoszona za czasów zbrodniczego systemu komunistycznego okazuje się być aktualną do dziś. Po Mszy św. procesja przeszła do Parku Zdrojowego, gdzie przy tzw. kościółku parkowym powstał pomnik bł. kard. Wyszyńskiego.
Uroczystości towarzyszą trzy wystawy poświęcone bł. kard. Wyszyńskiemu; Krynickie Ślady Prymasa Tysiąclecia, przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy-Zdroju, Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz wystawa publikacji dotyczących kard. Wyszyńskiego, przygotowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu.

Inicjatywa powstania pomnika wyszła od członka Akcji Katolickiej, śp. Henryka Opilo, a związana jest z pobytami Prymasa Tysiąclecia w Krynicy-Zdroju. Kard. Stefan Wyszyński przyjeżdżał do uzdrowiska na wypoczynek i kurację zdrowotną w latach 1951 – 1978. Spędził tutaj co najmniej dziesięć kilkutygodniowych urlopów. Zazwyczaj w towarzystwie swojego sekretarza ks. bpa Antoniego Baraniaka.
W październiku 2020 r. do Rady Miejskiej Krynicy-Zdroju został złożony formalny wniosek od Akcji Katolickiej z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz ks. Andrzeja Liszki – proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wniosek poparł burmistrz Piotr Ryba, a Rada Miejska w dniu 26 listopada 2020 r. podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na realizację pomnika. Tę inicjatywę objął swoim patronatem Biskup Tarnowski Andrzej Jeż.
Następnie powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika przy parafii Wniebowzięcia NMP. Komitet wraz z Akcją Katolicką zainicjował zbiórkę funduszy, a następnie dokonał wyboru wykonawcy odlewu popiersia oraz cokołu. Miał za zadanie nadzorowanie harmonogramu prac, załatwianie wszystkich spraw formalnych i zbieranie środków finansowych.
Popiersie Prymasa Tysiąclecia zostało wykonane na podstawie rzeźby wykonanej w 1957 r. przez artystę rzeźbiarza Ignacego Proszowskiego, z którym Prymas się zaprzyjaźnił i wielokrotnie spotykał w Krynicy, podczas swoich prywatnych pobytów na urlopie.

Powstanie pomnika to kolejna inicjatywa Akcji Katolickiej z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju. Wcześniej zainicjowano nazwy dwóch krynickich rond, jedno nosi imię ks. Władysława Podrazy, a drugie właśnie kard. Stefana Wyszyńskiego.

Piotr Szyszka
prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej