Modlitwa za Ojczyznę Akcji Katolickiej

„Pokój Tobie, Polsko – Ojczyzno moja!”

KALENDARIUM

MODLITWA ZA OJCZYZNĘ AKCJI KATOLICKIEJ DIECEZJI TARNOWSKIEJ

„Strzeżcie ojczyzny, jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły,

strzeżcie, gdyż ktoś obcy może jedynie na nowo nas zniewolić.

Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddawali swe życie”.

– św. Jan Paweł II

W nawiązaniu do Apelu Biskupa Tarnowskiego dotyczącego modlitwy w intencji Ojczyzny przesyłam w poniżej harmonogram parafii, w których Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej będą w wyznaczone dni organizować modlitwę w intencji pokoju w związku z trudną i niebezpieczną sytuacją na naszej wschodniej granicy. Ta krucjata modlitwy za naszą umiłowaną Ojczyznę Polskę ma nam wszystkim – duchownym i wiernym świeckim, uświadomić jak wielkiej wagi jest to sprawa.

Zachęcam, aby w danym dniu, jeśli to będzie możliwe celebrować Mszę św. wybierając jeden z formularz Mszy św. dotyczących życia społeczności świeckiej, gdzie znajdują się modlitwy za Ojczyznę, za rządzących państwami, msza o zachowanie pokoju i sprawiedliwości czy msza o pojednanie, itp. Warto w tym dniu urządzić również nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, opierając treść adoracji na modlitwach w intencji Ojczyzny, zanoszonych przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli – Patrona Polski. Zwieńczeniem modlitwy niech będzie śpiew Suplikacji.

W kolejnym załączniku znajdują się propozycje modlitw za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli oraz adoracja. W przepowiadaniu można skorzystać z homilii i przemówień Jana Pawła II z II Pielgrzymki do Polski
z roku 1983, która odbywała się pod hasłem: „Pokój Tobie, Polsko – Ojczyzno moja!” oraz z materiałów umieszczonych na stronie internetowej sanktuarium
w Strachocinie: http://www.strachocina.przemyska.pl/.

Niech wyznaczony dzień modlitwy o pokój i ład społeczny w Ojczyźnie, będzie okazją do zaproszenia wszystkich parafian, ruchy i stowarzyszenia oraz pracowników oświaty i przedstawicieli lokalnych władz samorządowych do udziału w tym modlitewnym wydarzeniu.

Harmonogram modlitwy ( pdf)

Adoracja w intencji Ojczyzny ( pdf )

Modlitwy za wstawiennictwem św. Andrzeja ( pdf )

Ks. Jan Bartoszek