Dekanat dąbrowski u stóp Jasnogórskiej Matki

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią członkowie Akcji Katolickiej z dekanatu Dąbrowa Tarnowska z ogromną radością wyruszyli na spotkanie z Maryją na szczycie Jasnej Góry w ramach jubileuszowej XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymki, przebiegającej pod hasłem „Z Maryją w obronie wiary”. Organizatorem wyjazdu z 40. pielgrzymami był prezes Rady Dekanalnej p. Andrzej Łoboda.

Już od godziny 5.00 autokar wypełnił śpiew godzinek, pieśni religijnych, modlitwa różańcowa i towarzyskie rozmowy. W Częstochowie wszyscy pielgrzymi ze wzruszeniem pokłonili się Matce Bożej w Jej cudownym wizerunku, zawierzając w gorącej modlitwie radości i problemy osobiste, rodzinne i naszej ojczyzny. W wygłoszonej o godzinie 10.00 konferencji o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, podkreślił, że „wezwanie do apostolstwa a więc katolickiej akcji jest powołaniem każdego świeckiego” i za św. Janem Pawłem II przypominał, że powołanie misyjne wynika z faktu bycia chrześcijaninem, wezwanie do misji jest zadaniem każdego człowieka Kościoła. – Wierni świeccy, żyjąc konsekwentnie według własnej wiary, winni poświęcić Kościołowi część swego czasu. Bierność, która zawsze była postawą nie do przyjęcia, dziś bardziej jeszcze staje się winą. Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności, nie wolno nam być biernym, nie wolno mówić „potem”, w każdym momencie trzeba odpowiadać na natchnienie Ducha Świętego.

Później odbyło się czuwanie modlitewno – przebłagalne, w duchu przebłagania za wszystkie akty profanacji i zniewagi Kościoła, z prośbą o umocnienie wiary dla wiernych i kapłanów. Szczególnie mocno wybrzmiało nabożeństwo drogi krzyżowej z przejmującymi rozważaniami. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia o godz. 12.00 sprawowana także na jasnogórskim Szczycie pod przewodnictwem wrocławskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Siemieniewskiego z Aktem poświęcenia Akcji Katolickiej w Polsce Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nasi pielgrzymi na błoniach dołączyli do znaku rozpoznawczego – baneru Akcji Katolickiej diecezji tarnowskiej.

Zwyczajem dąbrowskiej pielgrzymki jest nawiedzenie w drodze powrotnej jeszcze jednego świętego miejsca i w tym roku było to sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin w mieście Włoszczowa w województwie świętokrzyskim. Objawienie się Matki Bożej z Dzieciątkiem w towarzystwie św. Joachima i św. Józefa włoszczowskim dzieciom miało miejsce na początku XVII stulecia. Koronacja obrazu papieskimi diademami poświęconymi przez Benedykta XVI odbyła się w 2007 roku i odtąd jest to diecezjalne sanktuarium rodziny. Nasi pielgrzymi wysłuchali historii miejscowości i sanktuarium i po modlitwie, ze śpiewem na ustach, wyruszyli w drogę powrotną.

Przy okazji pielgrzymki prezes KIAK p. Urszula Furtak podkreśliła, że nadrzędna jest formacja samych członków Akcji Katolickiej. – Żebyśmy nie utknęli i nie zachowali wiary tylko dla siebie. Ludzie często tego nie rozumieją: ja jestem wierzący i to jest najważniejsze, ale my musimy tę wiarę przekazać innym. Mamy być apostołem, mamy być misyjni, byśmy to swoje powołanie zanosili do innych. To jest najważniejsze zadanie współczesnego człowieka. Akcja Katolicka podejmując wiele wyzwań i pokazując, że potrafi działać i sięgnąć po środki, potrafi współpracować z instytucjami, naprawdę dużo może wnieść do parafii i diecezji. A jednocześnie być wielką siłą w całym kraju, bo kiedy trzeba tworzymy jedno.

Z tym zadaniem przekazywania wiary innym, z Bożą pomocą wchodzimy w kolejny rok pracy stowarzyszenia.

Irena Klich
Rada Dekanalna Dąbrowa Tarnowska